Šta učiniti ako se beba guši?

Mame i bebe
Šta učiniti ako se beba guši?
Gušenje se događa kada su vazdušni putevi odjednom blokirani tako da se ne može disati. Disajni putevi mogu biti djelomično ili u potpunosti blokirani. Kod djece, čest uzrok gušenja su mali predmeti u ustima koji se tada zaglave ili hrana. Neophodno je da brzo reagujete, da procjenite situaciju na koji način da pomognete svom djetetu.

Gušenje se događa kada su vazdušni putevi odjednom blokirani tako da se ne može disati. Disajni putevi  mogu biti djelomično ili u potpunosti blokirani. Kod djece, čest uzrok gušenja su mali predmeti u ustima koji se tada zaglave ili hrana. Neophodno je da brzo reagujete, da procjenite situaciju na koji način da pomognete svom djetetu.

Donosimo vam neke od savjete šta da učinite u takvoj situaciji:

  • Stavite bebu licem prema dole uz podlakticu ili bedra. Pridržavajte glavu.
  • Udarajte bebu pet puta po leđima između lopatica.
  • Zaustavite se nakon svakog udarca da vidite jesu li se disajni  putevi pročistili.
  • Ako su disajni putevi još uvijek blokirani, udarite još pet puta.

Ako su djetetovi disajni putevi i dalje blokirani, nakon tri ciklusa udaraca po leđima, trebate pozvati pomoć.

Komplikacije

Nakon što su disajni putevi prohodni, dio onoga što je izazvalo gušenje ponekad može ostati i uzrokovati komplikacije kasnije. Ako beba još uvek uporno kašlje ili ima poteškoće pri gutanju, potreban je doktor.

Potrebna su tri ciklusa udaraca po leđima. Ukoliko, su djetetovi disajni putevi i dalje blokirani, neophodno je da pozovete pomoć.

Izvor fotografije:lepotaizdravlje.rs

Ne propustite