Šta je "Fras" i koliko je opasan za dijete?

Mame i bebe
Šta je "Fras" i koliko je opasan za dijete?
Febrilne konvulzije, ili febrilni napadi (Fras) izaziva povišena tjelesna temperatura. Česti su u dječijem uzrastu, i procjenjuje se da pogađaju tri do pet posto mališana. Srećom, čak 80 posto ove djece doživi fras samo jednom u životu.

Febrilne konvulzije, ili febrilni napadi (Fras) izaziva povišena tjelesna temperatura.  Česti su u dječijem uzrastu, i procjenjuje se da pogađaju tri do pet posto mališana. Srećom, čak 80 posto ove djece doživi fras samo jednom u životu.


Prvi napad može se javiti tek nakon šestog mjeseca, a najčešće mogućnost za njih potpuno nestaje nakon šeste godine života. Fras je posebna reakcija mozga na povišenu temperaturu, višu od 38 stepeni Celzijusa. Riječ je o predispoziciji, odnosno osjetljivosti djetetovog mozga na porast temperature koja se nasljeđuje, ali to nije presudno.
Granica do koje se može tolerirati temperatura kod djece koja su sklona frasu je 38 stepeni i niža je za pola stepena od one koja se ne skida kod mališana koji nisu podložni ovim tegobama. 


Fras najčešće nije opasan, ali svaki atipičan napad ako traje duže od petnaest minuta, ako se dogodio više puta ili se javio kod bebe mlađe od šest mjeseci, znak je da napravite detaljniji neurološki pregled. Ovo je neophodno da bi se ispitala mogućnost postojanja epilepsije. Ljekari ističu da, kada se fras desi, dijete treba staviti na bok, nikako ne vaditi jezik i ne prskati hladnom vodom. Temperaturu treba agresivno skidati rashlađivanjem i preparatima za skidanje temperature ( paracetamolom ili brufenom).


Preventiva frasa ne postoji, niti se fras može predvidjeti. Najbolji način da se spriječi jeste da se ne dozvoli naglo povećanje tjelesne temperature.

Ne propustite