Kolike su zaista šanse za trudnoću ako imate preko 30 godina?
Mnogi parovi se suočavaju sa problemom ostajanja u drugom stanju.
Trudnoća je dovoljno složen period, a otežano začeće je postala dodatna noćna mora za savremenu ženu. Veliki doprinos ovom problemu daje i činjenica da plodnost sve više opada u tridesetim godinama, a mnoge žene prije tog perioda ni ne pomišljaju da “stvaraju novi život”. Parovi koji pokušavaju da “naprave bebu” znaju da to nije uvijek tako jednostavan proces. Naprotiv, često je u pitanju izuzetno dugotrajan i frustrirajući proces budući da mnoge stvari moraju da se poklope, na osnovu čega možete da zaključite kako zatrudnjeti nije lak zadatak.
Ako uzmete u obzir da dosta žena većinu svog života provede pokušavajući da izbjegne trudnoću i da ne ostane u drugom stanju, prilično paradoksalno zvuči činjenica da prosječna zdrava tridesetogodišnja žena ima svega 20 posto šanse da zatrudni u željenom ciklusu. Ovo su podaci organizacije “American Society of Reproductive Medicine“, objavljeni u publikaciji “Age and fertility: A guide for patients”. Žena je najplodnija u svojim dvadesetim godinama, a njena plodnost se smanjuje u tridesetim godinama, posebno iza 35. godine. Pojedinačno svakog mjeseca kojeg pokušava da ostane trudna, zdrava žena u tridesetim godinama ima 20 posto šanse. To znači da će od 100 zdravih, plodnih žena, koje pokušavaju da ostanu u drugom stanju u jednom ciklusu, uspješnih biti samo njih 20, odnosno petina.
Ostalih osamdeset žena će morati da čeka naredni ciklus da bi pokušale da ostanu trudne. Do 40. godine, šanse za ostajanje u drugom stanju se smanjuju za 5 posto po ciklusu, tako da će od 100 žena u četrdesetim uspješno začeće imati svega njih pet. Žene ne ostaju plodne sve do menopauze. Prosječna menopauza dolazi u 51. godini, ali većina žena nije u stanju da zatrudni već sredinom svojih četrdesetih godina. Ovi statistički podaci se odnose na prirodno začeće, ali imaju uticaj i na vještačku oplodnju.
(Telegraf.rs)