Krajiški gradovi ostaju pusti: Sve masovniji odlazak mladih sa njihovim porodicama
Krajiški gradovi ostaju pusti: Sve masovniji odlazak mladih
Krajina, regija je Bosne i Hercegovine uklopljena u tri rijeke: Unu, Sanu i Vrbas. Krase je izuzetne prirodne ljepote i bogata kulturna baština, Bosanska Krajina je mjesto tolerancije gdje se stoljećima dodiruju Istok i Zapad, islam i Evropa, zbog toga Krajišnici imaju specifičan pogled na svijet i način življenja. U proteklim ratovima, rušili su je, palili, ali bi se ona uvijek još ljepše i bolje obnovila.
Život u Krajini je dobro opisao profesor, Rizo Džafić u djelu "Šta je to Krajina? Ko su i kakvi su Krajišnici?
"U njoj stoljećima žive jedni pored drugih Bošnjaci, Hrvati i Srbi pokazujući da je moguća trajuća bliskost munara i tornjeva, mujezinova zova i crkvenog zvona i na toj relaciji su razvijali simbiozu koju je nametao suživot.. Narodi su gradili moralni odnos unutar zajednice, a duhovno biće u kontaktu sa drugim i drugačijim i njegovali vjeru i tradiciju kao moćno oružje u odbrani svoga opstanka, identiteta i prostora na kom se stoljećima sukobljavaju interesi svjetskih sila."
Međutim, tokom posljednjeg rata mnogo se stanovništva iz Krajine moralo prisilno odseliti, masovniji povratak je počeo 1998. godine, ali zbog velike nezaposlenosti, neimaštine, stanovnici su se našli u bezizlaznoj situaciji. Nemarnost političkih struktura, njihova intertnost prema napretku i pomaku u bilo kojem sektoru podstaklo je veliko iseljavanje mladih iz BiH. Sve više odlaze mladi sa svojom porodicom jer u BiH ne vide nikakvu perspektivu. Bolji život traže u Austriji, Njemačkoj, širom svijeta, odlazeći daleko od svojih domova i roditelja. U Bosanskom Novom, odnosno predgrađu, Blagaj Rijeci, razgovarala sam sa povratnikom, Halidom Talićem, čija su oba sina otišla u Njemačku, "trbuhom za kruhom". Stariji sin Adi živi u Düsseldorfu, a mlađi, Adnan u Solingenu..