U paklu dječjeg bijesa – najvažnije je da i vi ne pobijesnite

Mame i bebe
U paklu dječjeg bijesa – najvažnije je da i vi ne pobijesnite
”Nije vaš zadatak da dijete nikad nema tantrum, vaš je zadatak da ga i vi ne dobijete”, u toj rečenici je sažeta gotovo sva mudrost što činiti kad dijete uhvati bijes. Nastup bijesa (tantrum) može varirati od cmizdrenja do bacanja i udaranja.

Najvažnije je birati bitke

Ponekad ne reagujete na prvu i ne zabranjujte baš sve djetetove želje. Bitno je birati bitke. Ako, naprimjer, navečer ne želi skinuti omiljenu majicu dozvolite mu to. Niko nije umro spavajući u prljavoj odjeći. Vjerovatno će mu ionako do sutra dosaditi. Moj trik je, ako i sutra insistira na istoj odjeći, ‘slučajno’ je smočite dok ujutro pere zube. Gotovo sigurno će mu biti neudobno u mokrom pa će se i sam poželiti presvući. Budite svjesni dječjih granica. Ako znate da je dijete umorno, nije najbolji trenutak za odlazak u trgovinu ni za pozivanje komšija na igru. Trik je pokušati tantrum što prije privesti kraju, kažu nova istraživanja.

To činite tako da djetetu pomognete da što prije prevlada osjećaje ljutnje i bijesa. Kada dijete jednom prevali osjećaj ljutnje, ostaje samo tuga, a kad nastupi tuga dijete treba utjehu. Najbrži način da prevlada ljutnju ne postoji, ali stručnjaci savjetuju roditeljima da tokom vrištanja i vikanja ne čine ništa. To je teško, ali treba jednostavno pričekati da sve izbaci iz sebe. Osjećaj ljutnje je zamka na koju ne treba nasjesti. Nemojte postavljati pitanja, dodatno raspršivati bijes, prijetiti i šaliti se na račun djetetovih osjećaja. Čak i previše nježnosti može samo produžiti period bijesa. 

 

Ne propustite