Bahceci BiH IVF Centar- Sve o vantjelesnoj oplodnji

Mame i bebe
Bahceci BiH IVF Centar- Sve o vantjelesnoj oplodnji
Pomažu parovima da postanu roditelji..

Bahceci BiH IVF Centar- Sve o vantjelesnoj oplodnji 

IVF je skraćenica za termin in vitro fertilizacija (vantjelesna oplodnja) i predstavlja postupak potpomognute oplodnje koji se preporučuje parovima koji imaju problema s neplodnošću ili pak genetske bolesti. Nakon svih dijagnostičkih pretraga oba partnera, u skladu s preporukama ginekologa koji se bavi vantjelesnom oplodnjom, parovi ulaze u postupak koji ima tri faze:

1. STIMUILACIJA JAJNIKA HORMONSKOM TERAPIJOM

Pacijentica se javlja prvog dana ciklusa, a nakon toga drugog ili trećeg dana ciklusa dolazi na kliniku radi ultrazvučnog pregleda (folikulometrije) i nalaza hormona (progesteron i estrogen). Ukoliko su nalazi uredni, propisuje se hormonska terapija za period 4-5 dana kako bi se stvorio što veći broj jajnih ćelija. 

Prilikom sljedećeg pregleda, radi se folikulometrija te se hormonska terapija produžava za narednih nekoliko dana. 

Prilikom treće folikulometrije ukoliko su folikuli narasli do optimalne veličine, pacijentici se daju upute za postupak uzimanja jajnih stanica (punkcija/aspiracija). Postupak uzimanja jajnih stanica radi se dva dana nakon što su folikuli dostigli optimalnu veličinu, postupak se radi kratko uz opću anesteziju. Nakon dva sata pacijentica se otupusti, a partner daje uzorak sperme i ulazi se u iduću fazu.

2. EMBRIOLŠKA FAZA 

Nakon prikupljanja jajnih stanica i obrade uzroka sperme, u embriološkoj sali pristupa se procesu oplodnje jajnih stanica metodom mikroinjekcije. Dan punkcije se računa kao nulti dan, prvi dan se dostavlja izvještaj o broju oplođenih jajnih stanica koje su se počele razvijati u embrije. Kada embrij dostigne određenu kvalitetu i fazu embriološka faza se završava. 

3. EMBRIOTRANSFER

Embriotranfer je proces vraćanja embrija u maternicu, a radi se u opercionoj sali uz stalnu kontrolu ultrazvukom. Procedura je bezbolna i traje kratko. Nakon toga pacijentica ostaje sat na klinici, dobiva i upute o načinu života nakon emriontransfera. Višak embrija se može zalediti u labaratoriji i upotrijebiti za sljedeću trudnoću ili sljedeći pokušaj. 

Nakon 10 ili 12 dana pacijentici se preporučuje da uradi test na trudnoću iz krvi koji će potvrditi da li je došlo do trudnoće ili nije.

Ovaj postupak pomaže i kod dijagnosticiranih genetskih bolesti u porodici da prije embriotransfera testire embrije na te bolesti kako bi dobili zdravo potomstvo. 

O grupaciji

Bahceci Medicinska grupa osnovana je 1996. godine od strane Mustafe Bahcecija koji ima bogato, dugogodišnje iskustvo u vantjelesnoj oplodnji. Do sada je uz njihovu pomoć rođeno 18. 000 beba. 

Bahceci IFV centar 

Osnovan je 2012. godine i uspješno pruža usluge. Do sad je rođeno 170 beba.

 

Ne propustite