Prvi zubići - kako olakšati bebi

Mame i bebe
Prvi zubići - kako olakšati bebi
Iščekivanje prvih zubića uvijek je veliko veselje za roditelje.

1. Prve zubiće redovno prati temperatura

Je li tačno? Može se reći barem ovoliko: Prilikom izbijanja zuba tjelesna temperatura uvijek malo poraste. To je pokazala studija tokom koje su istraživači mjerili temperaturu 125 beba od četvrtog mjeseca do prvog rođendana. Kod 17 posto beba za vrijeme izbijanja zubića temperatura je bila viša od 37,7 stepeni, kod pet posto iznad 38,3 stepena. Nijedno dijete nije imalo temperaturu višu od 38,8 stepeni. Zašto temperatura skače prilikom izbijanja zuba? O tome postoji više teorija.

Jedna od njih glasi: Negdje u tijelu krije se maleni fibrozni infekt koji se brine za ubrzavanje procesa razmjene materija. Zahvaljujući tome – kao i zahvaljujući boljoj prokrvljenosti – i zubi izbijaju brže.

Evo i druge teorije: Na mjestu gdje izbija zubić nastaje mala upala – a kod upala temperatura obavezno poraste. U svakom slučaju, vrlo je važno sljedeće: Ako dijete pod temperaturom ne pije, djeluje apatično i zbunjeno, treba ga odmah povesti ljekaru na pregled. Jer, postoji velika opasnost da se, pripisujući visoku temperaturu izbijanju zubića, previdi neka ozbiljna bolest.

2. Izbijanje zuba izaziva proljev i ranjivu guzu

Je li tačno? Izbijanje zuba i proljev često idu zajedno – ali da li je uzrok baš izbijanje zubića, to se i ne zna. Oslabljen imuni sistem, u tom periodu, donosi i slabu probavu, stolica se mijenja, postaje zelene boje. Njena kisela pH vrijednost vrlo je agresivna za kožu, pa guza postaje crvena, osjetljiva, ranjiva – kažu neki pedijatri. Protiv toga pomaže češće mijenjanje pelena i jače mazanje guze dječijom kremom. 

A drugi mogući uzrok proljeva: Beba počinje otkrivati svijet i pomoću usta. Posljedica: Mnogo novih klica beba unosi u usta. 

Ili treće: U tom periodu mijenja se i sastav hrane. Uz to dolazi i prihranjivanje – crijeva se moraju prilagođavati.

3. Kad izbijaju zubu, beba je bolesna

Je li tačno? U ovom slučaju mišljenja su podijeljena. Izbijanje zuba proizvodi samo novi zubić i ništa više. Sve ostalo je statistički slučaj, reći će vam neki pedijatri.

Objašnjavaju to činjenicom da bebe u drugoj polovini prve godine stalno imaju neku infekciju – u tom dobu opada imunitet koji su imali od rođenja, češće su u kontaktu s drugom djecom, a i sve što stignu trpaju u usta. To što infekcije nastupaju u isto vrijeme kad bebama niču zubi, čista je vremenska podudarnost. Ali, drugi im odgovaraju ovim argumentima: Nicanje zubića je napor i taj napor opterećuje imuni sistem. A kad je on oslabljen, onda se na dijete lako nakači svaka infekcija.

Činjenica jest: Dvije trećine sve djece imaju zdravstvenih problema u periodu kad im niču zubi. S druge strane, izbijanju zubića neki roditelji smjesta pripisuju svaku bebinu kenjkavost i loše raspoloženje.

Ne propustite