Suad Beganović: Časopis Slovo je opozicija visokoakademskom, zatvorenom krugu
U prostorijama Filozofskog fakulteta u Sarajevu jučer je održana promocija trećeg broja časopisa Slovo, kojeg izdaje Studentska asocijacija Filozofskog fakulteta - STAFF. Treći broj časopisa su promovirali studenti/urednici Amela Balić, Suad Beganović, Amar Đulović i Anes Osmić.
STAFF je jedna od rijetkih savremenih studentskih organizacija u Sarajevu koja može za sebe reći da predstavlja interese studenata, obzirom na mogućnost u učešća u odlučivanju i radu asocijacije koju svaki student Filozofskog fakulteta, a na osnovu radikalno drugačijeg ustroja u odnosu na uobičajene studentske organizacije, za Novi.ba rekao je predsjednik STAFF-a Suad Beganović.
Časopis Slovo je studentski časopis koji objavljuje naučne i književnoumjetničke radove, intervjue, prijevode te fotografije studenata širom regiona. On okuplja studente i studentice Filozofskog fakulteta u Sarajevu, ali i drugih fakulteta iz zemlje i regiona i omogućava im da iznose svoje mišljenje o aktuelnoj (studentskoj) svakodnevnici, te da predstave autorske naučne i umjetničke radove.
Časopis pruža priliku mladim ljudima da objave rezultate svoga rada tokom akademskog obrazovanja. Na taj način studenti i studentice imaju priliku predstaviti svoja istraživanja, članke, studije, seminarske radove, prijevode, te time doprinijeti razvoju vlastite akademske karijere.
Sa Beganovićem smo razgovarali o ideji časopisa Slovo, a povodom promocije trećeg broja časopisa kojeg su izdali.
O čemu se zapravo radi kada kažemo časopis Slovo? Iz koje potrebe on nastaje?
Slovo je ideja nekoliko entuzijasta koji su smatrali da ne postoji pogodno mjesto na kojem bi objavljivali studenti Filozofskog fakulteta u Sarajevu. Već sljedeći korak je pokazao da Slovo prevazilazi okvire FF u Sarajevu i studenti regiona su također prepoznali Slovo kao poželjno mjesto za objavu svojih radova. Zapravo, Slovo je časopis koji je nastao kao opozicija visokoakademskom, zatvorenom krugu koji je objavljivao i manje kvalitetne radove po drugarskoj liniji dok takva praksa nije učinila akademsko pisanje ili izlišnim, ili mjestom za ispoljavanje stereotipa i bujanje nacionalizma. Upravo zbog toga nastaje Slovo kao odgovor takvoj praksi i promovira radove studenata.
To je u potpunosti studentski rad koliko sam ja razumio. Da li ste imali podršku u svom radu od institucija fakulteta ili sl?
Časopis je od početka zamišljen kao isključivo studentski časopis. Možda će praksa pokazati da trebamo otvoriti vrata i ostalim mladim ljudima, barem u onom književnoumjetničkom dijelu, ali će u principu biti margina spram intencija vladajućeg diskursa akademske moći. Filozofski fakultet je finansirao sva tri broja časopisa. S obzirom da smo jedini humanistički časopis u BiH ovog tipa, te da iza nas stoji najbolja Studentska asocijacija u BiH vjerovatno je podrška trebala biti bolja.
Da li imate dovoljno materijala da objavljujete, obzirom na stav javnog mijenja o nekvaliteti nastavnog procesa na fakultetima u BiH?
Slovo dobija poprilično velik broj radova, prvenstveno stručnih radova jer oni i čine srž časopisa. Međutim, kao urednik, primijetio sam da više kvalitetnijih radova pristiže iz regiona nego iz BiH. To ne čudi jer kvalitet visokog obrazovanja u BiH, pa tako i onog humanističke orijentacije nije na zadovoljavajućem nivou. O tome bi se svakako moralo govoriti temeljitije i nekom drugom prilikom tematizirati.
Naravno, pozabavićemo se tom temom narednom periodu. Nego, časopis izlazi, evo, već treći put. Je li u planu nastavak rada? Imate li neki plan razvoja časopisa u budućnosti?
Nova, proširena redakcija je već u pripremama za naredni broj. Nakon poziva za objavu potrudit ćemo se da poziv bude vidljiv u nekoliko zemalja. A to se naslanja na plan razvoja časopisa kao jednog od najboljih časopisa u regionu. Imamo saradnike iz BiH, Hrvatske, Crne Gore, Srbije, Slovenije te Poljske. Časopis je prepoznat i u Ukrajini jer nam jedan rad dolazi upravo iz Kijeva i objavljen je u trećem broju. Iako je časopis multidisciplinaran, planiramo da pojedine oblasti poput arheologije promoviramo intenzivnije pored, već tradicionalno, većinski zastupljene književnosti. Nadamo se da će narednih nekoliko brojeva potvrditi sve ovo navedeno i da ćemo moći govoriti o novim dostignućima Slova.
(Sa promocije trećeg broja časopisa Slovo; foto: radiosarajevo)