“Ukrajinu čekaju gore okolnosti od Dejtonskog sporazuma, skupo će platiti mir”

Aktuelno
“Ukrajinu čekaju gore okolnosti od Dejtonskog sporazuma, skupo će platiti mir”

Izrael i Hamas postigli su dogovor o prekidu sukoba u Gazi i razmjeni izraelskih talaca za palestinske zatvorenike. Slave Palestinci, slave i Izraelci. Hoće li ovaj sporazum ubrzati nastojanja da se završi i rat u Ukrajini koji je počeo prije skoro tri godine ruskom invazijom? Odgovore u Pressingu dali su vanjskopolitički komentator iz Beograda Boško Jakšić, akademik, univerzitetski profesor historije iz Sarajeva Husnija Kamberović, te politolog i konsultant iz Zagreba Davor Gjenero.

Kamberović: Nisam siguran, ali mogli smo vidjeti najave iz Moskve da da ukoliko im se daju neke garancije. Mislim da je Lavrov danas rekao da ukoliko dobiju garancije za sigurnost na zapadnim granicama i ukoliko se NATO pomjeri od ruske granice da su spremni razgovarati s Trumpom. To može utjecati da se stanje na frontu u Ukrajini počne mijenjati. Svi očekuju kako će se Trump stvarno ponijeti prema ratu u Ukrajini, ako ostane doslijedan svojima najavama onda bi to moglo značiti da se Ukrajina pušta niz vodu, a to znači ispunjenje ciljeva koje je Putin postavio pred svoju vojsku, a to znači da se Ukrajini ne piše dobro.

Jakšić: Na mir možda i nećemo dugo čekati, ali da Ukrajinu čekaju dobri dani – plašim se da ne čekaju. Najavljen je ovaj kontakt dvojice alfa muškaraca – Putina i Trumpa, čini mi se da predsjednik Zelenski sve manje pita kao i Evropljani. Amerikanac naravno da neće prekinuti konflikt za 24 sata kako je govorio, ali imam utisak da se on pridržava uputstava Čerčila koji je rekao da ‘Rusija nije nikada tako snažna kako želi da izgleda, ali ni slaba kako bismo mi željeli da bude’. Geostrateški posmatrano čini mi se da će Trump pokušati da pacifikuje Rusiju kako bi imao odriješene ruke u suočavanju s Kinom, Putin bi nešto morao da dobije zauzvrat u toj velikoj geostrateškoj trgovini ili igri. A da li je to neka nova Jalta, da li će Ukrajina završti podijeljena kao Njemačka, da li će Rusima pripasti dio Ukrajine – po onome što Trump sada govori je zašto da ne. Dakle sve je moguće, a Kijev je na putu da taj miri plati visokom cijenom osim ako Trump ne odustane od prodaje Ukrajine, a s njim je sve moguće. Nisam optimista.

Amir Zukić: Da li možda Ukrajinu čeka neki novi Dejtonski sporazum?

Gjenero: Bojim se da će nam se nakon završetka rata u Ukrajini Dejtonski sporazum činiti pravednim i poštenim, bojim se da Ukrajinu čekaju gore okolnosti nego što su bile okolnosti mirovnog sporazuma u Dejtonu. Dejtonski mirovni sporazum je sklapan u okviru demokratske administracije koja je ipak uz pragmatizam i svojevrsno nagrađivanje rezultata argresije ipak funkcionisala unutar nekakvih okvira međunarodnog prava i institucija. Meni se čini, iz svega ovoga što vidimo iz početka mandata Trumpa, da se on uopće ne osvrće na multilaterizam i principe koji iz njega proizilaze i da se ne osvrće na ono što možemo nazvati mirovnom arhitekturom u Evropu uspostavljenom nakon 2. svjetskog rata. Bojim se da je tu izvor za nepravedna rješenja u Ukrajini. Ali se bojim da je to isto tako okvir predteksta za neke druge agresije bilo Putinovog režima ili nekog drugog agresivnog faktora na evorpskom prostoru.

Ne propustite