Tihi znakovi koji vam govore kada je krajnje vrijeme da posjetite psihijatra
Svi mi s vremena na vrijeme prolazimo kroz teške periode našeg života, svađe, stres, tuga ali kako znati kada nam je zaista potrebna stručna pomoć?
Psiholozi smatraju da ne dolaze svi potražiti pomoć ponajviše zbog stigmatizacije i mitova koji su uključeni u proces traženja pomoći psihologa ili psihijatra. Mnogi vjeruju da samo 'ludi' ljudi idu na terapiju, te smatraju da je prihvaćanje pomoći znak slabosti ili smatraju da će im terapija oduzeti previše vremena, da će biti preskupa ili da će se 'navući' na neke antidepresive. No ništa od toga nije istina.
Stručnjaci tvrde da oni kojima je zbog psihičkih problema najpotrebnija profesionalna pomoć, najmanje posežu za njom. Dok jedan od pet odraslih Amerikanaca boluje od nekog oblika psihičke bolesti, tek oko 46-65 posto osoba s umjerenim do jakim problemama stvarno i krene na liječenje, potvrdila je Administracija za servise ovisnosti i mentalnog zdravlja.
I dok je u psihijatrijskoj zajednici prioritet identifikacija i liječenje psihičkih bolesti, psihološka pomoć onima koji ne znaju u kojem su tačno stanju i u čemu je problem, jednako je važna. Jer uz to što ako ne znate što vas muči - nepotrebno patite, vaši problemi mogu se sve više komplicirati ako izbjegavate potražiti profesionalnu pomoć.
Život je danas težak. Na učinke psihoterapije može se gledati kao na opuštanje od stresa, nalik vježbanju ili pravilnoj prehrani. Smatrajte to strategijom koja će vam olakšati život i koja će umanjiti stres.
Zato donosimo situacije u kojima biste trebali potražiti pomoć psihijatra, socijalnog radnika ili psihologa.
Više pogledajte na sljedećoj stranici: