Trojkom u posljednjoj sekundi meča košarkaši beogradskog "Partizana" osvojili su najvažniji trofej

Košarkaški klub Partizan iz Beograda je najtrofejniji srpski košarkaški klub i jedan od najboljih košarkaških klubova bivše SFRJ.

Košarkaški  klub Partizan iz Beograda je najtrofejniji srpski košarkaški klub i jedan od najboljih košarkaških klubova bivše SFRJ.

Osvajao je brojne trofeje: nacionalno prvenstvo 17 puta, nacionalni kup 11 puta, regionalnu Jadransku ligu 4 puta, kup Radivoja Koraća 3 puta.

Međutim, najvažniji trofej osvojio 1992. godine u Istanbulu. Bio je to tadašnji Kup evropskih šampiona. Trojkom kapitena Aleksandra Đorđevića u posljednjoj sekundi meča pobijeđen je španski Huventud sa 71:70. Tako je Partizan postao prvi srpski ,odnosno četvrti jugoslovenski klub (K.K. Bosna Sarajevo, K.K. Cibona Zagreb, K.K. Jugoplastika/ POP 84 Split) koji se popeo na evropski košarkaški vrh.

Zanimljivo je da je i dosadašnjoj istoriji ovog takmičenja ne postoji klub koji je pod težim uslovima postao prvak Evrope.

Stoga se Partizanova evropska titula može okarakterisati kao pravi podvig.