Energetska pića: Sastav i djelovanje
Energetska pića: Sastav i djelovanje
Energetska pića su slatki, najčešće gazirani napici sa osnovnom ulogom da obezbijede višak energije. Energetska pića su se prvo pojavila u Aziji 1962. godine kada je kompanija Taisho iz Japana napravila energetski napitak pod nazivom Lipovidan D. Cilj ovog napitka je bio pomoći zaposlenim da rade i tokom noći, te na taj način produžiti njihovo radno vrijeme još tri ili četiri sata. Dietrich Mateschitz, austrijski biznismen je tokom putovanja po Aziji shvatio korist ovog napitka te je 1984. godine osnovao Red Bull koja je danas najveći proizvođač energetskog napitka na svijetu.
Sastojci energetskih napitaka su: šećer, kofein, taurin, vitamin B grupe.. Efekti kofeina su bolja pažnja, bolje pamćenje, brži oporavak mišića, bolji fizički performans. Međutim, unošenje veće količine uzrokuje razdražljivost, uznemirenost, zvonjavu u ušima, delirijum, nepravilan rad srca, anemiju. Taurin je aminokiselina sa sumporom koja se u organizmu nalazi u slobodnom stanju. Naučnici su utvrdili da količina do 1000 mg nije štetna po organizam, ali u energetskim napicima ih ima između 1000 i 2000 mg po pakovanju! Nije otkriveno da li povećan unos taurina povećava energiju u organizmu. Međutim, taurin u kombinaciji sa kofeinom povećava učinak kofeina na fizičke i mentalne sposobnosti. Vitamini B grupe se nalaze u energetskim napicima jer ulaze u sastav velikog broja enzima koji učestvuju u metabolizmu masti i ugljenih hidrata i dobijanja energije iz njih. Prekomjerno unošenje ovog napitka može imati za posljedice napade koje liče na epileptične. Najnovija istraživanja su dokazala da unošenje ovog pića uzrokuje agresivno ponašanje te podstiče na nasilje i korištenje droga. U Francuskoj je Red Bull zabranjen nakon što je košarkaš Rosa Kunija umro u toku utakmice jer je popio četiri limenke ovog napitka. Danska je također zabranila upotrebu Red Bulla. Motorna koordinacija i brzina reakcije je slaba pa je upotreba ovog pića rizična za vozače. 65% osoba u Americi u dobi od 13 do 35 godina konzumira energetska pića.
Ovo piće se ne preporučuje djeci, trudnicama, dojiljama, osobama sa srčanim tegobama i osobama osjetljivim na kofein. Dnevni unos je maksimalno dvije limenke dnevno.