Refleksi kod vaše bebe!
Bebe se rađaju sa više od 70 instiktivnih refleksa. Neki od njih, kao što je disanje i traženje bradavice su vitalni za preživljavanje. Drugi, iako veoma jaki prvih nekoliko sati po rođenju, iščezavaju u narednim danima i mjesecima, da bi bili ponovo ‘’naučeni’’ u kasnijim stadijumima razvoja djeteta.
Refleks sisanja
Ovo je najvažniji refleks koji bebi omogućava preživljavanje, tj. ishranu. Najlakši je za provjeru – zagolicajte bebu po obrazu i ona će okrenuti glavu u tom pravcu tražeći hranu.
Ako dotaknete centar njene gornje usne otvoriti će usta. Ako joj stavite vaš (dobro oprani) mali prst u usta, iznenaditi će vas kako će jako sisati. Ovaj refleks nestaje oko četvrtog mjeseca bebinog života, kada ona može aktivno tražiti hranu pogledom i gestovima.
Refleks hodanja
Ako čvrsto držite bebu ispod ručica u uspravnom položaju i spustite joj stopala na podlogu, vidjeti ćete da će ona započeti prilično snažne korake, stavljajući jedno stopalo ispred drugog. Ovo nije pravo hodanje, vec refleks koji slabi izmedu treće i šeste nedelje života, sve dok dijete zaista ne nauči da hoda oko prvog rođendana.
Refleks stepenica
Sličan je refleksu hodanja – ako držite bebu u uspravnom položaju tako da joj noga dodirne ivicu stola, ona ce automatski podići stopalo kao da hoće da se penje. Ovaj refleks se javlja i kada su u pitanju bebine ruke – ako joj ivica stola dodirne podlakticu ona ce instiktivno podići ruku.
Refleks hvatanja
Ovaj refleks potiče od naših dalekih prahistorijskih predaka, kada je bio nužan da bi se beba držala za majku ili granu (još jedan refleks važan za preživljavanje). Stavite prst na bebin dlan i vidjeti ćete kako će ga snažno uhvatiti. Taj stisak je toliko jak da beba može držati sopstvenu težinu svojim ručicama.
Ako zagolicate bebin taban primjetiti ćete pojavu ovog istog refleksa.
Prvih nekoliko mjeseci beba će držati šake stisnute u pesnice veći dio vremena i bit će potrebno da se ovaj refleks izgubi da bi mogla da počne sa hvatanjem predmeta. Od trećeg mjeseca bebine šake bit će sve češće otvorene i ona će sama odlučiti kada želi da nešto uhvati (igračku ili flašicu)
Refleks oka
Ako dodirnete korijen bebinog nosa ona će trepnuti. Isto će se dogoditi ako se uplaši i ako upalite jako svjetlo (bez obzira da li gleda ili žmuri). Nemojte nikad da uperite jako svjetlo direktno u bebine oči. Prvih nedelja beba će gledati ispred sebe bez obzira da je okrenete lijevo ili desno. Ova pojava poznata kao ‘’lutkine oči’’ nestaje poslije deset nedelja.
Moro refleks
Ako beba ima osjećaj da će pasti ona koristi Moro refleks. Vidjeti ćete kako naglo pruža ruke, kao da pokušava da vas zgrabi. Istovremeno ona skuplja nožice kao da i sa njima želi da se uhvati. U tom trenutku glavica će joj se trgnuti unazad, jer su refleksni pokreti ruku i nogu poremetili kontrolu glave, pa je ovaj pokret načinjen u smislu povratka ravnoteže.
Ne pokušavajte da ovo isprobate sami.
Refleks puzanja
Ako stavite bebu na stomak njena prirodno sklupčana poza učiniti će da izgleda kao da će početi da puže. Guza ce joj biti visoko dignuta, koljena savijena ispod tijela, a kada se bude ritala čak će se možda i malo pomjeriti unaprijed. Ovo nije pravo puzanje i refleks nestaje čim beba počne da leži ispružena.
Izvor: devetmeseci.net