Rupel kaže da je Šešelj nudio Sloveniji odcjepljenje
Oslobađajuću presudu Vojislavu Šešelju komentirao je u četvrtak bivši slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel kazavši da je njome šokiran, ali da je Šešelj bio "višeslojna osoba" te da je nudio Sloveniji odcjepljenje i postao slovenski neprijatelj nakon što se na to nije pristalo.
Podsjetivši da je Šešelj u vrijeme raspada Jugoslavije igrao političku igru na više razboja, jednom kao Miloševićev pristaša, a drugi put kao njegov protivnik, Rupel, koji je u to vrijeme bio ministar vanjskih poslova Slovenije i jedna od vodećih figura u procesu slovenskog osamostaljenja, je kazao da Šešelj Sloveniju nije vidio u okvirima "velike Srbije", koja po današnjoj presudi suda nije "zločinački" nego "politički" cilj, nego da je Slovencima govorio da se slobodno mogu "odcijepiti", ali da to ne mogu Hrvatska i Bosna i Hercegovina.
"Tada sam ga počeo doživljavati kao prema nama neprijateljsku osobu", kazao je Rupel u razgovoru za Slovensku televiziju, dodavši da Slovenija nije pristajala na taj koncept raspada Jugoslavije.
"Da smo pristali na to da smo se odcijepili, to bi značilo da bi Srbija zadržala kontinuitet s nekadašnjom zajedničkom državom, a mi bismo ostali bez ičega", kazao je Rupel, dodavši da je kasnije došlo do sporazuma o sukcesiji, prema kojemu su sve republike bivše SFRJ pravne sljednice s kontinuitetom, što je novonastalim državama omogućilo međunarodno priznanje.
Rupel je dodao kako mu se čini da je Šešelj oslobođen po svim točkama optužnice, kako se u kampanji pred parlamentarne izbore u Srbiji ne bi štetilo Aleksandru Vučiću i predsjedniku Tomislavu Nikoliću i njihovoj stranci koja je nastala iz Šešeljeva pokreta, ali možda i iz "humanitarnih" obzira prema Šešelju koji je bolestan.
"Ovakvoj se presudi sigurno ne raduju u Hrvatskoj i BiH. Što se tiče Slovenije, mi to samo promatramo i čudimo se", kazao je Rupel.
Povjesničar Božo Repe, autor nedavno izašle autorizirane biografije Milana Kučana, kazao je da misli kako je Šešelj oslobođen optužba jer je Haško sudište "politički sud" koji nastoji simetrijom porazdijeliti "krivnju" za raspad Jugoslavije, te da je Šešelj proglašen nedužnim po točkama optužnice kako bi se Srbi koji smatraju da sud sudi samo Srbima razuvjerili nakon što su oslobođeni hrvatski general Ante Gotovina i neki kosovski čelnici poput Ramusha Haradinaja.
Slovenski mediji su u četvrtak presudu Šešelju prenosili kao glavnu vijest, ali bez komentara, uz navođenje reakcija u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu, ali su naglašavali da je oslobađajuća presuda svakako iznenađenje jer se nije očekivala čak ni u Srbiji.
(Fena)