Kako spriječiti pretilost kod djece?

Mame i bebe
Kako spriječiti pretilost kod djece?
Puno je faktora od kojih ovisihoće li dijete biti pretilo ili neće, ali stručnjaci se slažu da su prve godine života, točnije prvi mjeseci i vrijeme prije rođenja, jako važni. Sve počinje još prije rođenja.


 Puno je faktora od kojih ovisi hoće li dijete biti pretilo ili neće, ali stručnjaci se slažu da su prve godine života, odnosno prvi mjeseci i vrijeme prije rođenja, jako važni. Sve počinje još prije rođenja.

Danas je poznato da i neodgovarajuća prehrana trudnice može povećati šanse za pojavu pretilosti kod djeteta jer ono se još u maternici navikava na okuse hrane koju njegova majka jede i samim tim određuje djetetovu reakciju na hranu nakon rođenja.

Dojenačka dob

Iako su kao male posebno slatke i drage, jako bucmaste bebe imaju veliku šansu da izrastu u previše punašnu djecu, a gotovo polovica debelih sedmogodišnjaka postat će pretile odrasle osobe. Zato je dobro da kao roditelji poznajemo normalnu dinamiku rasta i tjelesnog razvoja dojenčeta kako bismo mogli uočiti odstupanja.

U prvoj godini života bebe rastu brže nego ikada poslije u životu: u dobi od oko 4 do 6 mjeseci udvostruče svoju tjelesnu težinu, a do prvog rođendana je utrostruče. Ovisno o građi tijela i dužini (poslije visini) dojenčeta, ovaj ritam rasta može imati odstupanja koja se još uvijek toleriraju. Stoga je vrlo važno redovito kontrolirati i bilježiti porast težine i dužine dojenčeta kod nadležnog pedijatra.

Na već podužu listu prednosti koje pruža dojenje može se dodati i prevencija od pretilosti u ranom djetinjstvu. Zaštitni efekt dojenja najvjerojatnije je vezan uz optimalni sastav majčina mlijeka, zbog kojeg dojena djeca sporije dobivaju na težini od djece koja su na adaptiranom mlijeku, ali se ta pretpostavka još istražuje.
Optimalno dojenje uključuje isključivo dojenje u prvih šest mjeseci života djeteta i odgovarajuću dohranu nakon tog razdoblja, s nastavkom dojenja do dvije godine i više.

Ako bebu hranite adaptiranim mlijekom, poštujte preporučene omjere kod pripreme i izbjegavajte dodati još jednu mjericu praha ili žitarica u mlijeko, osim ako pedijatar nije tako savjetovao. Ako beba prestane jesti prije nego što isprazni bočicu, ne treba insistirati da je popije do kraja.

I prerano uvođenje čvrste hrane također može uzrokovati pretilost. S dohranom zato ne treba počinjati prerano, a u jela koja pripremate za dojenče ne treba dodavati šećer i sol. Bitno je da je za dojenče mlijeko hrana, a ne piće. Najbolje je piće obična voda, a slatki sokovi i slični zaslađeni napici donose nepotrebne dodatne kalorije. Prije navršenih 12 mjeseci u dječju prehranu ne bi trebalo uključiti slatkiše. Još je jedna stvar važna - fizička aktivnost. Kada dijete prohoda, pokušajte ga što više poticati na samostalno hodanje.

Izvor:roditelji.hr

Ne propustite