Čović iz glave i srca: Nije imao spreman govor, stranci ostali bez prijevoda
Na prijemu u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine povodom Dana nezavisnosti dogodio se presedan, a u režiji predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Dragana Čovića.
Naime, dosadašnja praksa takva je da su domaćini uvijek unaprijed imali pripremljen tekst obraćanja, prije svega kako bi zvanice iz diplomatskog kora i ambasadori mogli dobiti prevod, ali su sinoć ostali uskraćeni za prijevod te nisu mogli znati šta je Čović u svom obraćanju prisutnima izrekao.
Pojedini dobro upućeni predstavnici političkog života odmah su posumnjali da je riječ o svojevrsnoj podvali, jer govor iz glave i srca, kako ga je Čović najavio, sadržavao je poruke koje nisu trebale biti zapisane, ali su izgovorene.
Tako je Čović otvoreno progovorio o podjelama, pri tome vrlo smireno i iz srca govoreći pristunima da tu ne bi trebalo biti ništa sporno.
- Ne vidim ni jednog razloga zašto bi neko podjelu zemlje smatrao ako trebamo osigurati informiranje na jeziku konstitutivnog naroda, ne vidim zašto bi bio problem i podjela ako neko traži da u ime svog naroda bira svog predstavnika, da mu ga ne bi birali drugi. I zbog toga sam uvjeren da ćemo imati mudrosti, hrabrosti, odlučnosti, patriotizma i ljubavi prema domovini da vrlo brzo donesemo i naš Izborni zakon kako bi riješili pitanje presude u Strazburu i pitanje presude našeg Ustavnog suda za Mostar i mnoga druga pitanja koja bi nas svrstala u malo uređenije zemlje – kazao je Čović.
Većini prisutnih zasmetao je ovaj dio govora, a novinari su tražili i komentar Bakira Izetbegovića, člana Predsjedništva BiH i također jednog od domaćina prijema u povodu 1. marta.
- Mislim da je Čović govorio o tome da ne trebamo jedni drugima da biramo predstavnike, prije svega referirao se na „Sejdić-Finci“ i kroz to eventualno rješavanje hrvatskog pitanja odnosno problem izbora člana Predsjedništva i s te strane mislim da ćemo uspjeti napraviti rješenje na bazi onog što je svojevremeno predložio File, na njihovom modelu. Što se tiče tri kanala u ovoj zemlji je dosta podjela, svako može govoriti hrvatski, bosanski ili srpski jezik, dakle niko mu ne brani da na tom jeziku napravi prilog kakav god hoće i to je definitivno tako. Nema kontrole niti cenzure na državnim medijima, svako može govoriti svoj jezik i ne vidim gdje je tu problem. Ne vidim spremnost prije svega unutar SDA da se ide na podjelu na tri kanala – istakao je Izetbegović.