Norveški major: Nije utvrđeno ko je gađao Markale

Bosna i Hercegovina
Norveški major: Nije utvrđeno ko je gađao Markale
U nastavku suđenja Ratku Mladiću svjedok odbrane Per Ejen potvrdio je da istraga posmatrača UN nije mogla utvrditi ko je ispalio granatu na pijacu Markale.

U nastavku suđenja Ratku Mladiću svjedok odbrane Per Ejen potvrdio je da istraga posmatrača UN nije mogla utvrditi ko je ispalio granatu na pijacu Markale.


Prema optužnici koja generala Mladića (73) tereti za terorisanje stanovništva Sarajeva granatiranjem i snajperisanjem, minobacačku granatu je na Markale ispalila Vojska Republike Srpske kojom je Mladić komandovao.

U eksploziji na Markalama 28. avgusta 1995. ubijene su 43 osobe, a ranjeno je 75 građana. Norveški major Ejen bio je šef vojnih posmatrača UN koji su sproveli istragu o toj eksploziji, a, kako je danas rekao, i sam je bio na Markalama dvadesetak minuta poslije detonacije.

Dok ga je ispitivao Mladićev branilac Dragan Ivetić, Ejen je posvjedočio da ta istraga nije mogla da utvrdi koja je od zaraćenih strana ispalila projektil. I VRS i Armija BiH imale su položaje u pravcu iz kojeg je granata doletjela na Markale, ali istražitelji nisu mogli utvrditi sa kojeg je mjesta tačno bila ispaljena, izjavio je Ejen.

"To je bio rezultat istrage... koji nikada nije bio promijenjen, koliko se ja sjećam... Izvijestili smo o činjenicama koje smo zatekli na terenu, o onome što smo vidjeli. Ništa to ne može promijeniti", podvukao je svjedok. Branilac Ivetić predočio je potom Ejenu svjedočenje holandskog generala Kornelijusa Nikolaja, načelnika štaba Unprofora u Sarajevu, da mu je "glavni vojni posmatrač UN" rekao da granata doletjela sa srpske strane.

Ejen je negirao da je on to rekao Nikolaju, izrazivši nevjericu da su to mogli učiniti i njegovi pretpostavljeni koji nisu učestvovali u istrazi. Na pitanje da li je imao informacije da je ABiH "granatirala sopstveni narod", što je kao mogućnost pomenuo i general Nikolaj, Ejen je odgovorio: "Koliko se sjećam, sumnjali smo da ABiH puca na Sarajevo".

Ogradio se, međutim, da nije siguran da li su te sumnje bile potkrijepljene činjenicama. Opisao je kako su vlasti u Sarajevu u junu 1995. proglasile nepoželjnim jednog danskog oficira UN "koji je otišao u štab ABiH i rekao im da prestanu da granatiraju sopstveni narod".

U unakrsnom ispitivanju, tužilac Adam Veber ukazao je da je danski oficir to rekao poslije granatiranja zgrade sarajevske televizije 28. juna 1995. za koje je, dva dana kasnije, odgovornost preuzeo general VRS Dragomir Milošević. U dokumentu, koji je tužilac pokazao u sudnici, Milošević je Televiziju Sarajevo nazvao "centrom medijskih laži protiv pravedne borbe Srba". Upitan da li je znao za to, potpukovnik Ejen odgovorio je odrečno, precizirajući da u to vrijeme nije bio u Sarajevu, prenosi B92.

Zbog problema koje odbrana ima u dovođenju svojih posljednjih svjedoka, Tribunal u procesu protiv generala Mladića neće zasjedati do kraja ove nedjelje. Kada će suđenje biti nastavljeno, raspravno vijeće odlučiće naknadno.

Ne propustite