Na pomolu jedna od najvećih korupcijskih afera: Zapošljavali i rodbinu sudija i tužilaca
Tužilaštvo BiH istražuje navode Grupe za podršku prava i pravde institucija BiH, neformalnog udruženja državnih službenika, koja u dopisu za najteže oblike korupcije i nepotizma u državnim institucijama teško optužuje Melihu Jahjaefendić, direktoricu Službe za zajedničke poslove institucija BiH, i još nekolicinu funkcionera. Informaciju je "Nezavisnim" u petak potvrdio Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH.
"Predmet je u radu", kratko je kazao Grubešić.
Osim Jahjaefendićeve, Grupa u ovom pismu, koje je u posjedu "Nezavisnih" i koje je poslano na šest ključnih državnih adresa, za mrežu razgranate korupcije optužuje i Zvonimira Kutlešu, generalnog sekretara Vijeća ministara BiH, te Nevena Akšamiju, direktora Agencije za državnu službu (ADS), funkcionere s također višegodišnjim stažom na ovim položajima.
Podsjećamo, "Nezavisne" su nedavno u dva navrata upozorile da se Jahjaefendićevoj, ali i njenom zamjeniku Draganu Brkoviću, namješta treći mandat, što bi bilo grubo kršenje Zakona o državnoj službi koji propisuje period od 10 godina (dva mandata) kao mogućnost najdužeg zadržavanja na ovim pozicijama. Grupa u svom pismu ukazuje na "teške zloupotrebe položaja, korupciju, kriminal i nepotizam, sporne javne nabavke još od 2006. godine, te nesavjesno poslovanje i mobing od strane aktuelne direktorice i zamjenika".
Citirajući odredbe člana 28, stav 2 i 3, Zakona o državnoj službi, oni nadalje pojašnjavaju na koji način su Kutleša i Akšamija izdejstvovali "najprije Akšamijino reimenovanje na poziciju direktora", upozoravajući da se isti metod "sada priprema za Jahjaefendićevu i Brkovića".
"Aktuelna direktorica i zamjenik, s ambicijom da to ponovo budu, u protekla dva mandata činili su brojne protuusluge. Direktorica je, uz pomoć direktora ADS-a, učinkovito ujedinila pravosudnu i izvršnu vlast na način da sada u njenoj službi rade rođaci, supruge, djeca i cijele porodice", ističu nadalje u šokantnom dopisu.
Ovo bi, nesumnjivo, moglo da preraste u jednu od najvećih korupcijskih afera u poslijeratnoj BiH, makar pojedinci odbijaju navode da su upleteni.
"To su lažljivci i kriminalci, slobodno napišite, jer da nisu, potpisali bi se u pismu. Dakle, ja sam izuzet iz procedure imenovanja direktora ADS-a. Nakon što je prošlo 30 dana, lice koje je ovlašteno od strane Vijeća ministara iz ADS-a je potpisalo moje imenovanje", ističe Akšamija.
Na pitanje da li je istina da mu je Jahjaefendićeva zaposlila tetku kojoj je tada bilo 58 godina, odgovara da je ona zaposlena u vrijeme mandata Jakoba Fincija te da je "čak u lošim odnosima s njom".
O otvaranju predmeta Tužilaštva BiH navodi da nema komentara, "zato što o navedenim aktivnostima ništa ne zna". U petak na pozive novinara pomenutog lista nisu odgovarali ni Meliha Jahjaefendić ni Zvonimir Kutleša. Na zahtjev sekretarice Službe za zajedničke poslove institucija BiH, Jahjaefendićevoj smo potom pitanja uputili mailom, ali nam na njih nije odgovoreno.