Zarazne bolesti koje se prenose hranom
Zarazne bolesti koje se prenose zagađenom hranom čest su problem koji ugrožava živote miliona ljudi u svijetu. Osobe zaražene mikroorganizmima iz hrane ne moraju imati nikakve simptome ili mogu razviti simptome od blagog crijevnog poremećaja do teške dehidracije (gubitka velike količine tekućine), krvavog proljeva i smrti.
Trovanje hranom se najčešće javlja u toplijem dijelu godine na izletima, u školskim kantinama i tokom proslava ili okupljanja većeg broja ljudi. Hrana ostaje izvan frižidera duže vremensko razdoblje i rukovanje hranom često nije pravilno.
Obično se dva do tri sata nakon obroka pojavljuju simptomi trovanja hranom. Trovanje počinje povraćanjem i grčevima u stomaku, a ponekad i proljevom. Drugi simptomi uključuju vrućicu i drhtavicu, slabost i glavobolju. Druge bolesti koje se prenose hranom uključuju bakterijske uzročnike, botulizam i trovanje školjkašima.
Simptomi
- proljev (vodenast, a često i krvav u slučaju E. coli i šigele)
- vrućica (38-39 C)
- mučnina
- povraćanje
- bolovi i grčevi u trbuhu
- slabost (može i ne mora biti prisutna)
- glavobolja (može i ne mora biti prisutna)
Simptomi obično jenjavaju nakon 2-5 dana bez posljedica. Neke bolesti - AIDS, smanjena količina kiseline u želucu, prethodna operacija na želucu i upalna bolest crijeva - čine bolesnika sklonijim težem obliku bolesti.
Prevencija
- Prije pripremanja hrane pažljivo operite ruke.
- Dobro kuhajte govedinu i prerađevine od goveđeg mesa, posebno hamburger.
- Dobro kuhajte perad i jaja.
- Temeljito perite voće i povrće, posebno ono koje nećete kuhati.
- Nemojte piti nepasterizirano mlijeko, sokove i higijenski sumnjivu površinsku vodu.
- Izbjegavajte kontakt sa zaraženim domaćim i divljim životinjama, uključujući perad, svinje, goveda i kućne ljubimce kao što su kornjače, pse i mačke.
- Perite ruke, suđe i kuhinjske površine vrućom vodom i sapunom nakon dodira sa sirovim mesom ili peradi.
- Operite ruke pažljivo nakon mijenjanja dječjih pelena ili čišćenja izmeta životinja.