Foto godine nastala je na granici Srbije i Mađarske: Provlačenje djeteta kroz bodljikavu žicu

Svijet
Foto godine nastala je na granici Srbije i Mađarske: Provlačenje djeteta kroz bodljikavu žicu
Stručni žiri 59. godišnjeg nagradnog takmičenja nezavisne i neprofitne organizacije World Press Photo za fotografiju godine je izabrao fotografiju izbjeglica koje se provlače kroz žičanu ogradu postavljenu na granici Srbije i Mađarske

Stručni žiri 59. godišnjeg nagradnog takmičenja nezavisne i neprofitne organizacije World Press Photo za fotografiju godine je izabrao fotografiju izbjeglica koje se provlače kroz žičanu ogradu postavljenu na granici Srbije i Mađarske u blizini Horgoša i Roszkea, prenose Agencije.

Na fotografiji se vide muškarci kako pokušavaju da provuku dijete kroz bodljikavu žicu na granici.

World Press Photo je nagradu dodijelio Warrenu Richardsonu iz Australije, kojom se odaje počast fotografu koji je vizualnom kreativnošću i vještinom uspio snimiti fotografiju koja oslikava ili predstavlja događaj ili pitanje od velike novinarske važnosti u prošloj godini.

Richardsonova fotografija, koja je također osvojila i prvu nagradu u kategoriji Spot News – za aktualnu vijest – prikazuje izbjeglice kako prelaze granicu iz Srbije u Mađarsku.

Fotografija je snimljena u noći 28. augusta 2015., a na njoj su muškarac i dijete u grupi ljudi koji pokušavaju da pređu u Mađarsku prije nego što je završena izgradnja sigurnosne ograde na granici.

Snimak u mraku

On je opisao kako je došlo do fotografije: "Pet dana sam kampovao sa izbjeglicama na granici. Došla je grupa od gotovo 200 ljudi, a kretali su se ispod drveća duž linije ograde. Poslali su prvo žene i djecu, a zatim očeve i starije osobe. Vjerovatno sam bio sa ovom grupom pet sati, a igrali smo se mačke i miša sa policijom cijelu noć. Bio sam premoren do trenutka kada sam snimio fotografiju. To je bilo oko tri sata ujutro i nije se mogao koristiti blic dok je policija pokušavala da pronađe ove ljude, jer bih ih onda samo otkrio i predao. Tako da sam morao da koristim samo mjesečinu".

Francis Kohn, predsjednik glavnog žirija i direktor foto odjela informativne agencije Agence France-Presse, kazao je: "U samom početku smo vidjeli ovu fotografiju i znali smo da je važna. Imala je takvu snagu zbog svoje jednostavnosti, prije svega simboličnosti bodljikave žice. Smatrali smo da ima gotovo sve što je potrebno da se predstavi snažan prikaz onog što se dešava sa izbjeglicama. Smatram da je ovo veoma klasična fotografija i da je istovremeno bezvremenska. Prikazuje situaciju, ali je način na koji je snimljena je klasičan u najširem smislu te riječi".

Sudija na takmičenju, i jedan od urednika za Al Jazeeru, fotografiju je nazvao "nevjerovatno vizuelno moćnom, ali takođe veoma nijansiranom".

- Tjera vas da se zaustavite i osmotrite muškarčev izraz lica, uključujući i dijete. Vidite oštrinu metalne ograde i ruke koje se vide iz mraka... - rekao je on.

Na konkursu je učestvovalo 82,951 fotografija od strane 5,775 fotografa.

Ovo su pobjedničke fotografije u kategoriji opštih vijesti

Fotografije iz kategorije sporta

Fotografije iz kategorije svakodnenog života

 

Ne propustite