Njemačka ekonomija se suočava s recesijom treću godinu zaredom
Njemačka ekonomija je 2024. godine zabilježila pad po drugi put zaredom, što ukazuje na dubinu ekonomske krize koja potresa najveću privredu Europe. Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku objavljenim u srijedu, njemački BDP smanjio se za 0,2% tokom cijele godine, što je u skladu s očekivanjima ekonomista, dok je u posljednjem kvartalu zabilježen pad od 0,1%, piše N1.
“Ciklična i strukturna opterećenja spriječila su bolji ekonomski razvoj u 2024. godini,” izjavila je predsjednica Zavoda za statistiku, Ruth Brand, na konferenciji za novinare.
Rastuća konkurencija iz inostranstva, visoki troškovi energije, i dalje visoke kamatne stope te nesigurni ekonomski izgledi ostavili su negativne posljedice, dodala je Brand.
Njemačka ekonomija je 2023. zabilježila pad od 0,3%. Posljednji put kada je ova zemlja imala dvije uzastopne godine kontrakcije bio je početkom 2000-ih godina.
Kao izvozno orijentisana privreda, Njemačka se suočava s niskom globalnom potražnjom i oštrom konkurencijom, posebno iz Kine. Izvoz je u 2024. bio niži za 0,8% u odnosu na prethodnu godinu.
Ekonomske prilike bi se mogle dodatno pogoršati nakon inauguracije novoizabranog predsjednika SAD-a, Donalda Trumpa, koji je zaprijetio uvođenjem širokih trgovinskih tarifa, upozorio je ekonomist LBBW-a Jens-Oliver Niklasch.
“Postoje snažne indikacije da će 2025. biti treća uzastopna godina recesije,” dodao je Niklasch.
Analitičari su izrazili razočarenje zbog pada u posljednjem kvartalu prošle godine. Ukoliko i prvi kvartal 2025. bude negativan, Njemačka će se ponovno naći u tehničkoj recesiji – što se definiše kao dva uzastopna kvartala kontrakcije.
Procjene za četvrti kvartal su preliminarne, a revidirani podaci bit će objavljeni 30. januara.
“Očekivanja o blagom rastu u četvrtom kvartalu nisu ispunjena, a nema znakova poboljšanja ni u prvom kvartalu,” izjavio je glavni ekonomist Commerzbanke Joerg Kraemer.
Europska centralna banka očekuje se da će ove godine smanjiti kamatne stope tri do četiri puta, ali Kraemer je izrazio sumnju koliko će to pomoći njemačkim kompanijama dok ne dođe do “pravog resetovanja ekonomske politike” nakon saveznih izbora.
Blagi oporavak realnih prihoda domaćinstava i pad kamatnih stopa mogli bi djelimično povećati potrošnju i ulaganja u građevinski sektor, smatra Franziska Palmas, viša ekonomistica za Europu iz Capital Economicsa.
Ipak, dodala je, taj efekt će uglavnom biti neutraliziran visokim cijenama energije i slabom potražnjom za ključnim njemačkim industrijskim proizvodima poput automobila i mašina, prenosi Reuters.