Pripreme za porođaj-vježbe pravilnog disanja

Mame i bebe
Pripreme za porođaj-vježbe pravilnog disanja
Kada ste preplašeni ili napeti disanje postaje plitko i brzo, ramena su vam izbačena naprijed, uši, vrat i ramena su ukočeni. Ako uđete u stanje panike, počinjete ubrzano da dišete. U takvom stanju smanjuje se količina kiseonika, koja je vama i vašoj bebi, a vi počinjete da osjećate kao da ste van kontrole i tako gubite snagu. Ritmično disanje vam može pomoći sa ovim i punoo olakšati porodjaj.

Kada ste preplašeni ili napeti disanje postaje plitko i brzo, ramena su vam izbačena naprijed, uši, vrat i ramena su ukočeni. Ako uđete u stanje panike, počinjete ubrzano da dišete. U takvom stanju smanjuje se količina kiseonika, koja je vama i vašoj bebi neophodna, a vi počinjete da osjećate kao da ste van kontrole i tako gubite snagu. Ritmično disanje vam može pomoći sa ovim i olakšati porodjaj.

Kako vježbati?

Zatvorite oči, fokusirajte se na disanje, primjetiti ćete ritam. Udahnite, napravite kratku pauzu i izdahnite. Nek vam izdisaji budu jednaki udisajima po dužini i dubini. Ponavljajte vježbu i osjećati ćete se mnogo bolje. Možete probati i sa još nekoliko tehnika.
Jedna od najjednostavnijih je da brojite svaki udisaj i izdisaj. Lagano, oni će postići istu dužinu i dubinu, pa brojanje neće biti potrebno. Još jedan jednostavan način da održavate svoje disanje jeste da udahnete na nos, a izdahnete na usta. (Ne pretjerujte sa ovom vježbom i povremeno popijte malo vode da vam se usta ne bi osušila). Kada izdišete probajte da vam to bude otpusni ventil za napetost. Fokusirajte se na opuštanje mišića, koje zatežete u stresnim situacijama.

Sa vježbama tehnika disanja počnite mnogo prije porođaja. One će vam tako postati prirodna stvar i znat ćete kako da ih primjenite kada krenu kontrakcije i porođaj. Ako mislite da ne možete sami da vježbate, idite na kurs obuke za trudnice, a naravno povedite i supruga ako on to želi.

Izvor:devetmeseci.com

Ne propustite