Nije postignuta saglasnost o mehanizmima koordinacije
Članovi Zajedničke komisije za evropske integracije Parlamentarne skupštine BiH danas u Sarajevu nisu postigli saglasnost u vezi sa prijedlogom predsjedavajućeg Komisije Nikole Lovrinovića da se u dnevni red sjednice uvrsti rasprava o mehanizmu koordinacije koji je usvojio Savjet ministara BiH.
Lovrinović je rekao da je na raspravu o ovom pitanju bio bi pozvan i predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić.
Lovrinovićevom prijedlogu usprotivilo se više članova Komisije, među kojima je Nebojša Radmanović, koji je istakao da Vlada Republike Srpske nije konsultovana niti se izjasnila o usvojenom mehanizmu koordinacije.
Milica Marković rekla je da postoji puno kontradiktornosti kada je u pitanju mehanizam koordinacije.
"Za nas iz Republike Srpske sporno je jer Vlada Srpske nije bila uključena u donošenje takve odluke", naglasila je Markovićeva.
Saša Magazinović bio je protiv da se raspravlja o Mehanizmu koordinacije, ali je bio voljan da predsjedavajući Savjeta ministara dođe i objasni na koji način i kada je usvojen ovaj dokument, te koji su dogovori tome prethodili.
"Volio bih da čujemo da li je sjednica Savjeta ministara 26. januara uopšte održana", rekao je Magazinović i dodao da Zvizdić treba da objasni i zbog čega je ranije obmanuo parlament govoreći dokle se došlo sa dogovaranjem mehanizma koordinacije i zašto je informacija da je usvojen najvažniji dokument za evropski put BiH 14 dana skrivana od javnosti.
Zdenka DŽambas bila je principijelno protiv toga da se u dnevni red uvrštavaju tačke za koje ranije nije dobijen materijal, dok je Sifet Podžić iznio stav da Zvizdić danas ili na nekoj od narednih sjednica treba da obrazloži kako se došlo do mehanizma koordinacije.
Nermina Kapetanović ocijenila je da se neće ništa značajno promijeniti ukoliko se o ovom pitanju bude raspravljalo na narednoj sjednici, ističući da ne vjeruje da ima neko ko bi zaustavio ovako važan dokument.
Komisija je danas raspravljala o pripremama za okrugli sto u vezi sa otvorenim pitanjima Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju o temi "Kako učestvovati na tržištu EU sa poljoprivredno-prehrambenim proizvodima iz BiH?", koji bi 26. februara trebalo da bude održan u Bijeljini.
Zaključeno je da na skup budu pozvani parlamentarci, predstavnici resornih ministarstava na svim nivoima kao i predstavnici opština tog kraja i udruženja poljoprivrednika.
Markovićeva je konstatovala da se radi o važnom skupu s obzirom na to da je Semberija poljoprivredni kraj i da ulazak Hrvatske u EU dovodi u pitanje plasman poljoprivrednih proizvoda iz ovog kraja u susjednoj državi.
Srna/Novi.ba