Bukvarević: Branitelji su najznačajnija, ali i najosjetljivija kategorija građana u BiH
Federalni ministar za pitanja branitelja i invalida Domovinskog rata Salko Bukvarević razgovarao je danas u Širokom Brijegu s predstavnicima općinskih i županijske vlasti, te s predstavnicima braniteljskih udruga.
- Glavne teme sastanka bile su radni materijali zakona o pravima demobilizarnih branitelja, koji je 2008. stavljen izvan snage i do danas nije vraćen u proceduru, te zakona o braniteljskim udrugama - kazao je nakon sastanka federalni ministar.
Osvrčući se na Zakon o provođenju kontrole zakonitosti korištenja prava iz oblasti braniteljsko-invalidske zaštite, ministar Bukvarević je podsjetio kako je pravilnik o ocjeni invalidnosti izmjenjen te je sada jasno definirano da svako ranjavanje i zatočeništvo u logoru nosi minimalno 20 posto invalidnosti, s tim da će se sačuvati sve prinadležnosti iz Republike Hrvatske.
Bukvarević je kazao kako je u cijelosti izvršeno imenovanje revozorskih timova i to u u skladu i na prijedlog županijskih ministara i braniteljske populacije. Imenovano je sedam timova za kontrolu revizije, koji je sačinjen na paritetnoj osnovi, te Tim za koordinaciju revizije.
- Ti će timovi pregledati svu papirologiju i svakog branitelja ponaosob obraditi i nikome neće učiniti nepravdu, a institut za medicinsko vještačenje će svakog ratnog vojnog invalida pravilno i istinski pregledati i ocijeniti kakvo je njegovo pravo zdravstveno stanje – naglasio je Bukvarević.
Ministar je podvukao kako su branitelji najznačajnija kategorija građana u BiH, ali i najosjetljivija.
- Moramo biti pažljivi u razgovorima i rješavanju tih pitanja te smo se dogovorili da će županijska ministarstva, federalno Ministarstvo i predstavnici braniteljske populacije zajedno rješavati sva otvorena pitanja u skladu sa zakonom i naravno s realanim financijskim mogućnostima županije i FBiH - kazao je resorni ministar.
Po njegovim riječima, plan je da se prva faza revizije, koja podrazumijeva pregled dokumentacije, završi u ovoj godni, a druga faza, koja podrazumijeva kontrolu invalidnosti na Institutu za medicinsko vještačenje FBiH, u 2017. godini nakon čega će se krenuti s rješavanjem glavnog problema, odnosno zapošljavanju braniteljskih kategorija.
- Cilj nam je da sve braniteljske kategorije imaju regulirano zdravstveno osiguranje na cijeloj teritoriji FBiH, a posebno definiramo na koji način branitelji i njihove obitelji ostvaruju pravo na zapošljavanje po prioritetima. Također, želimo definirati i odredbe koje sankcioniraju one koji ne poštuju pravo pri prednosti zapošljavanja djece poginulih branitelja, ratnih vojnih invalida i braniteljskih kategorija - kazao je ministar Bukvarević.
Ministar branitelja u ZHŽ-a Mladen Begić sastanak je ocijenio pozitivnim, ističuči kako je to primjer na koji način treba raditi te da je to dobra polazna osnova za donošenje spomenuta dva zakona.
- Zakonom o razvojačenim braniteljima predviđeno je 16 pojedinačnih prava, od kojih i zdravstveno osiguranje neuposlenog branitelja, kao i status braniteljskog dodatka koji bi trebao biti od 40 do 50 maraka mjesečno uz mirovinu - kazao je predsjednik Udruge razvojačenih branitelja HVO-a Nikica Tomić.
Predsjednik Udruge zaboravljenih branitelja ZHŽ-a Vlado Marušić nakon sastanka je pročitao rezoluciju koju je potpisala i njegova udruga, a u kojoj se traži smjena federalnog ministra Bukvarevića jer se, kako je kazao, Zakonom o pravima demobiliziranih branitelja diskriminiraju „zaboravljeni branitelji“.
- Populacija zaboravljenih branitelja u FBiH broji 30000, a imaju status i uvjete da budu udruga od posebnog društvenog značaja – poručio je Marušić, napomenuvši kako njegova udruga broji 3500 osoba.
Udruga zaboravljenih branitelja ZHŽ-a za danas je najavila mirni prosvjed pred zgradom Vlade ZHŽ-a ali ga policija nije odobrila iz sigurnosnih razloga, kao i zbog toga što se prosvjed nije najavio pet dana ranije.