Povišena temperatura kod djece

Mame i bebe
Povišena temperatura kod djece
Povišenu temperaturu najčešće izazivaju infekcije disajnih puteva, mokračnih puteva kao i sama ishrana. Dešava se i da se povišene temperatura pojavi bez jasnog uzroka i da se za nekoliko dana stanje normalizuje

Povišenu temperaturu najčešće izazivaju infekcije disajnih puteva, mokračnih puteva kao i sama ishrana. Dešava se i da se povišena temperatura pojavi bez jasnog uzroka i da se za nekoliko dana stanje normalizuje.

Bitno je znati dijete posmatrati i njegovati ga pravilno. Najbolji način kako biste to postigli jeste da dijete oblačite u pamučnu odjeću, da provjetravate prostorije i svakako da vaše dijete adekvatno hranite.

Za snižavanje temperature vrlo često se koriste masaže tijela alkoholom. Međutim, ovaj postupak nije bezopasan, naročito kod male djece zbog mogućeg trovanja alkoholnim isparenjima i apsorpcijom alkohola preko kože.
Temperatura se može sniziti i samom energičnom masažom potkoljenica i podlaktica koje su zbog perifernog kolapsa hladne. Energičnim trljanjem mlakom vodom se periferija utopli i tada temperatura počinje da pada. Temperaturu ovim metodama treba sniziti do 37,5-38°C i na tom nivou je održavati uz eventualnu primjenu lijekova.

Energično obaranje temperature nužno je samo kod djece kod koje postoji podatak o pojavi “ frasa” ili kada je temperature preko 40°C. U ovim visokim skokovima potrebno je primjenjivati osim fizikalnih mjera i lijekove za snižavanje temperature.

Lijekovi

Ovi lijekovi su istovremeno i blagi analgetici tj. lijekovi koji ublažavaju ili otklanjaju bol. Izbor lijekova se godinama mijenjao a današnji stav je da se koriste lijekovi sa malim potencijalom neželjenih efekata kakav je neki od oblika Paracetamola i manje poželjno Ibuprofena.

Mišljenje da se djeca u bolesti ne kupaju također je teška zabluda jer kupanje je pored ostalog jedan od najefikasnijih načina za obaranje temperature.Također, djecu ne treba prisiljavati na mirovanje i ne ograničavati im prirodni nagon da se kreću.

Ishrana u toku bolesti

Roditelji često forsiraju ishranu u toku bolesti u cilju podizanja otpornosti organizma djeteta. Ovaj pokušaj je najčešće neuspješan, jer je jedan od prvih simptoma bolesti gubitak apetita. U bolesti je bitno da dijete dobiva dosta tečnosti i laganu hranu.

Izvor fotografije:mamaibeba.org

Ne propustite