Rusija najavila da će pojačati svoje odbrambene sposobnosti na Arktiku

Svijet
Rusija najavila da će pojačati svoje odbrambene sposobnosti na Arktiku

Rusija je u četvrtak saopštila da će nastaviti jačanje svojih odbrambenih sposobnosti na Arktiku kao odgovor na prijetnje povezane sa situacijom oko Grenlanda.

Govoreći na konferenciji za novinare u Moskvi, portparolka Ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova rekla je da Moskva stoji uz Kinu i smatra da je neprihvatljivo koristiti reference na njene određene aktivnosti u arktičkoj regiji kao izgovor za eskalaciju napetosti tamo.

"Naša zemlja će nastaviti čvrsto braniti svoje pozicije u regiji. Nastavit ćemo našu politiku jačanja nacionalnog suvereniteta u arktičkoj zoni. Prije svega, naše vlastite odbrambene sposobnosti i infrastrukturu Sjevernog morskog puta", rekla je.

Zaharova je napomenula da je SAD Grenland označio kao sferu interesa SAD-a, s neutemeljenom naracijom o ruskoj prijetnji.

"Slažemo se sa stavom Kine o neprihvatljivosti referenci na određene ruske i kineske aktivnosti oko Grenlanda kao razlog za trenutnu eskalaciju. Također smo uvjereni da je porast napetosti u arktičkoj regiji direktna posljedica djelovanja Sjevernoatlantskog saveza", dodala je.

Glasnogovornica je pozvala da se sve razlike u vezi s Grenlandom riješe pregovorima u skladu s međunarodnim pravom i uzimajući u obzir interese njegovog stanovništva.

Također je kazala da je NATO pretvorio arktičku regiju u arenu geopolitičkog takmičenja i da je spreman koristiti vojna sredstva kako bi ojačao svoje pozicije.

"Oni su prvo sami izmislili ideju da postoje neki takozvani agresori, a zatim su sami izmislili ideju da su spremni nekoga zaštititi od ovog navodnog agresora", dodala je.

Zaharova je upozorila evropske zemlje da bi svaki pokušaj eskalacije napetosti na Arktiku i stvaranja sigurnosnih prijetnji za Rusiju, punopravnu članicu arktičke zajednice, imao ozbiljne posljedice.

"Može se razumjeti da svaki pokušaj ignoriranja ruskih interesa na Arktiku, posebno u oblasti sigurnosti, neće ostati bez odgovora i imat će dalekosežne posljedice", naglasila je.

U srijedu je američki predsjednik Donald Trump u objavi na društvenoj mreži Truth Social rekao da Washingtonu treba kontrola nad Grenlandom za svoj planirani sistem protivzračne i raketne odbrane Zlatna kupola.

Grenland je dio Danske kao autonomna teritorija. Vašington i Kopenhagen su 1951. godine, pored svojih obaveza prema NATO savezu, potpisali odbrambeni sporazum. Prema ovom sporazumu, SAD je preuzeo obavezu da brani ostrvo od moguće agresije.

Ne propustite