Putin poručio EU: Kad uzmete naš novac, morat ćete ga vratiti

Svijet
Putin poručio EU: Kad uzmete naš novac, morat ćete ga vratiti

Predsjednik Rusije Vladimir Putin izjavio je danas da Kijev nije pokazao spremnost na teritorijalne ustupke i mir.

Putin je komentarisao odluku Evropske unije da se zaduži i da isplati kredit Ukrajini u iznosu od 90 milijardi eura.

"Krađa nije odgovarajući termin za ovo. Krađa je tajno oduzimanje, a ovo je pljačka. Ne uspijevaju u tome jer posljedice mogu biti teške za plačkaše. Oni su objavili ne samo da će uzimati, već će dati kredit uz osiguranje preko naših aktiva. A kredit je dug. Kad neko daje kredit, to se mora odraziti na državu koja ga daje. Državni dug Francuske je 120 posto. Kod nas 17,7 posto, a kod njih 120. Mislim da budžet tamo prolazi poprilično teško. Zato odlučivati o pljački tuđeg novca je teško. Ali postoje i druge teške posljedice koje se mogu pojaviti. To je urušavanje povjerenja", rekao je.

Putin je poručio da nije Rusija jedina zemlja koja ima aktive (novac) u drugim zemljama.

"Samo treba početi, a onda će se to moći raditi pod različitim prijedlozima. Sad nekome ne odgovara specijalna vojna operacija i borba protiv neofašizma. Kasnije se nekome neće svidjeti politika po pitanju LGBT populacije. U islamskim zemljama postoje određene vrijednosti koje mi dijelimo. Kod njih postoje zakone, kod nas ne, ali kod njih postoje. Kad god i kako god ukrali naš novac, morat će ga vraćati. Postoje različiti načini, prije svega preko sudova. Naći ćemo sudove koji će biti nezavisni", naveo je.

"Rusija za sada ne vidi spremnost Kijeva da razmatra teritorijalna pitanja. Kijev odbija da se sukob završi mirnim putem. Rusija je spremna i želi da se sukob u Ukrajini završi mirnim putem", rekao je Putin na početku godišnje konferencije za medije na kojoj mu pitanja postavljaju novinari i građani.

On je podsjetio da je 2022. godine, kada je sve dostiglo "tačku preloma", kada je "kijevski režim pokrenuo rat u Donbasu", Rusija naglasila da će biti primorana da prizna LNR i DNR, preneo je Sputnjik.

"Sve je počelo sa državnim prevratom u Ukrajini", rekao je Putin, odgovarajući na pitanje voditelja o tome kojim putem će biti ostvareni ciljevi - ratom ili mirom.

On je kazao da su ukrajinske vlasti tada odbile da povuku svoje trupe i da sprovedu Istanbulske sporazume, a sada odbijaju da mirno riješe sukob.

"Ipak, Moskva vidi određene signale da je Kijev spreman da se uključi u dijalog", naglasio je predsjednik Rusije.

Kada je riječ o stanju na frontu, Putin je rekao da je više od polovine ukrajinskih naselja pod kontrolom ruskih vojnika.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je danas da je za dvije nedjelje, otkako je otvorena linija, prikupljeno skoro tri miliona pitanja za Putina i da konferenciju direktno prati oko 600 novinara.

Od 2001. godine održano je 18 odvojenih direktnih linija i 16 konferencija za novinare, ovo je 22. put da se održava Putinova godišnja konferencija.

Ne propustite