Trump predlaže zabranu kineskim aviokompanijama da lete preko Rusije na američkim rutama

Svijet
Trump predlaže zabranu kineskim aviokompanijama da lete preko Rusije na američkim rutama

Administracija predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trumpa u četvrtak je predložila zabranu kineskim aviokompanijama da koriste ruski zračni prostor na rutama prema i iz Sjedinjenih Država, navodeći da im ta praksa, koja skraćuje vrijeme leta, daje nepravednu prednost nad američkim avioprijevoznicima.

Ovaj prijedlog predstavlja novu eskalaciju trgovinskog rata između dvije najveće svjetske ekonomije i uslijedio je neposredno nakon što je Peking pooštrio kontrolu izvoza rijetkih zemnih metala – ključnih sirovina za brojne američke industrije.

Američke aviokompanije već duže vrijeme kritiziraju odluku kojom je kineskim prijevoznicima dopušteno da lete iznad ruskog teritorija na američkim rutama, tvrdeći da im to omogućava kraće letove i manju potrošnju goriva, što značajno snižava operativne troškove, prenosi Reuters.

Rusija je, podsjetimo, zabranila američkim i mnogim drugim stranim aviokompanijama korištenje svog zračnog prostora kao odmazdu za odluku Washingtona iz marta 2022. godine, kojom su zabranjeni ruski letovi iznad teritorije SAD-a nakon početka invazije na Ukrajinu. Kineske aviokompanije nisu bile obuhvaćene tom zabranom i iskoristile su situaciju da povećaju svoj udio na međunarodnom tržištu u odnosu na konkurenciju.

Američko Ministarstvo saobraćaja navelo je u prijedlogu da je trenutna situacija „nepravedna i da ima značajne negativne konkurentske posljedice za američke avioprijevoznike“. Dodali su da se planirana zabrana preleta odnosi na dozvole koje SAD izdaje stranim aviokompanijama, ali ne uključuje letove koji prevoze isključivo teret.

Ova odluka mogla bi uticati na određene letove kineskih avioprijevoznika Air China, China Eastern, Xiamen Airlines i China Southern. U prijedlogu se ne spominje aviokompanija Cathay Pacific sa sjedištem u Hong Kongu, koja prema podacima sa stranice Flightradar24 koristi ruski zračni prostor na ruti između New Yorka i Hong Konga. Cathay nije odmah dao komentar.

Kineski regulator za civilno zrakoplovstvo, ambasada Kine u Washingtonu, kao ni udruženje Airlines for America, koje zastupa američke aviokompanije American Airlines, Delta Air Lines i United Airlines, nisu se oglasili povodom prijedloga.

Dionice tri najveće kineske aviokompanije zabilježile su blagi pad u petak: Air China za 1,3 posto, China Southern za 1,8 posto, a China Eastern za 0,3 posto do sredine dana. Sve tri državne aviokompanije teško se oporavljaju od posljedica pandemije, bilježeći pet uzastopnih godina godišnjih gubitaka.

Prijedlog o zabrani korištenja ruskog zračnog prostora za kineske avioprijevoznike dolazi u trenutku povećanih tenzija između Pekinga i Washingtona zbog niza ekonomskih i trgovinskih pitanja. Istovremeno, kompanija Boeing vodi pregovore o prodaji do 500 aviona Kini, što bi predstavljalo ogroman proboj za američkog proizvođača na drugom najvećem svjetskom tržištu avijacije, gdje su narudžbe godinama stagnirale zbog napetih odnosa.

Predsjednik SAD-a Donald Trump i kineski lider Xi Jinping očekuju se na sastanku licem u lice krajem oktobra u Južnoj Koreji.
 

Ne propustite