Smije li Trump uopće poslati vojsku u Kaliforniju?

Trump šalje i marince u Los Angeles, sukob s guvernerom Newsomom eskalira
Donald Trump ne šalje samo pripadnike Nacionalne arde, već i marince u Los Angeles, čime dodatno zaoštrava sukob s guvernerom Kalifornije Gavinom Newsomom. No, postavlja se ključno pitanje: ima li američki predsjednik uopće pravo narediti tako nešto? – piše Deutsche Welle.
Sukob Bijele kuće i guvernera Kalifornije traje već duže i sada sve više eskalira. Nije riječ samo o protestima protiv deportacije migranata, već i o ličnoj netrpeljivosti između Trumpa i demokratskog guvernera Gavina Newsoma. No najvažnije pitanje ostaje – smije li predsjednik SAD-a upotrijebiti vojsku protiv civila i koji je njegov stvarni cilj?
Trump je demonstrante u Los Angelesu nazvao „profesionalnim agitatorima i pobunjenicima“. Ubrzo nakon toga je izjavio: „Hvala Bogu što smo tamo poslali te divne pripadnike Nacionalne garde.“ Učinio je to bez pristanka guvernera Newsoma.
Republikanski senator Tom Cotton iz Arkansasa stao je u Trumpovu odbranu, rekavši za Fox News: „Pravna situacija je potpuno jasna. Nacionalna garda, koja je inače podređena guverneru, može biti stavljena pod komandu predsjednika kako bi se uspostavio osnovni red i provelo savezni zakon.“
Guverner Newsom, s druge strane, ne krije svoje mišljenje o Trumpu – na jednoj pres-konferenciji stajao je za govornicom s natpisom: „Trump ponovo čini Ameriku zadimljenom“. Trump mu je čak zaprijetio hapšenjem.
Demokratski kongresmen Seth Moulton iz Massachusettsa se s tim ne slaže: „Vojska se u Americi koristi samo u najekstremnijim slučajevima. Mi smo demokratija, a vojska se ne bi smjela koristiti protiv američkih građana“, rekao je za CNN.
Neustaljena praksa
Nacionalna garda u SAD-u je u osnovi pod nadzorom saveznih država. Ipak, predsjednik se, pod određenim uvjetima, može pozvati na Član 10. američkog zakonskog kodeksa i preuzeti komandu. Trump upravo to tvrdi, navodeći da se radi o „pobuni ili prijetnji pobunom protiv autoriteta federalne vlade“, te da guverner Kalifornije ne pokazuje namjeru da se toj „pobuni“ suprotstavi. Trump čak i proteste protiv imigracijske politike tumači kao napad na Washington.
Najpoznatiji presedan za takvu intervenciju desio se 1965. godine, kada je tadašnji predsjednik Lyndon B. Johnson preuzeo komandu nad Nacionalnom gardom Alabame, protiv volje guvernera Georgea Wallacea. Međutim, tada su i institucije Alabame odbijale provesti saveznu politiku protiv rasne diskriminacije, a policija se brutalno obračunavala s mirnim demonstrantima – poznata je „krvava nedjelja“ u Selmi, gdje je policija premlatila desetine ljudi.
Vojnici na ulicama Kalifornije?
Za razliku od 1965., mnogo je nejasnije da li Trump uopće ima pravo poslati redovnu, elitnu vojsku – marince – u američke gradove. Zakon iz 1878. godine to izričito zabranjuje bez odobrenja Kongresa, osim u slučaju oružane pobune protiv savezne vlasti. Trump je već 2020. prijetio upotrebom vojske tokom protesta nakon ubistva Georgea Floyda, ali tada su i Pentagon i vojni zapovjednici odbili izvršiti takve naredbe.
Šta zapravo Garda radi u Kaliforniji?
Vojnici nisu obučeni za djelovanje protiv civila, upozorava Hina Shamsi iz organizacije American Civil Liberties Union. Ona tvrdi da Trump pokušava sebi prigrabiti apsolutne ovlasti kako bi vojsku mogao koristiti bilo gdje u zemlji, posebno tamo gdje se održavaju protesti protiv racija imigracijskih službi.
Kritičari idu i dalje. Senator Alex Padilla izjavio je za CNN: „Sve ovo je pokušaj da se pažnja javnosti skrene s neuspjeha Trumpove administracije na drugim poljima – trgovinski ratovi, neuspješne diplomatske inicijative, nesigurna ekonomska politika. Sada se pažnja preusmjerava na krizu koju je sam izazvao u Los Angelesu.“
Guverner Newsom je već podnio tužbu protiv korištenja Nacionalne garde. U međuvremenu, Trumpov povjerenik za graničnu sigurnost Tom Homan zaprijetio je da će narediti hapšenje guvernera Newsoma. Ukoliko elitne jedinice marinaca zaista stupe u akciju na ulicama Los Angelesa, to bi predstavljalo presedan bez presedana.
Jesu li protesti opravdanje za vojsku?
Los Angeles je grad s bogatom historijom protesta, posebno kada je riječ o pravima migranata. No postavlja se pitanje: jesu li trenutni protesti zaista dovoljan razlog da se u grad pošalju elitne vojne jedinice?
Ken Cuccinelli, bivši zamjenik ministra domovinske sigurnosti, izjavio je za CNN: „Ako Trump zaista učini taj sljedeći korak, situacija će postati daleko ozbiljnija. Ali izgleda da je spreman učiniti sve kako bi uspostavio red.“
Juliette Kayyem, profesorica s Harvarda, smatra da bi Trump takvom odlukom ozbiljno prekoračio ovlasti koje mu daje Ustav: „Nema opravdanja za vojnu intervenciju. Protesti nisu dosegli nivo krize. Ovo nije vanredno stanje – bez obzira kako to predsjednik pokušava prikazati“, rekla je za PBS.
Njen zaključak: „Ovako nešto još nismo doživjeli.“