MEDIJI IZ NIZOZMESKI PIŠU: SAD se protivi prisustvu Zelenskog na sljedećem summitu NATO-a

U turskom gradu Antalyji ove će se sedmice sastati 32 ministra vanjskih poslova NATO-a uoči velikog summita u Haagu krajem juna. Glavna tema bit će nova tzv. "NATO norma", odnosno postotak bruto domaćeg proizvoda (BDP) koji se od država članica očekuje da izdvajaju za obranu.
No, kako piše nizozemski NOS, u hodnicima se vodi i druga rasprava: hoće li ukrajinski predsjednik Zelenski biti dobrodošao u Haagu?
Po tvrdnjama nizozemskog medija, iz izvora bliskih NATO-u dolazi informacija da se SAD protivi prisustvu Zelenskog na summitu idućeg mjeseca. Navodi se da administracija predsjednika Trumpa oklijeva, dijelom i zbog složenog odnosa između dvojice čelnika. Zelenski je ranije bio počasni gost na NATO-ovim summitima.
"Zabrana dolaska Zelenskog bila bi diplomatska katastrofa za Nizozemsku koju nijedan glasnogovornik ne može opravdati", kaže jedan od sudionika za NOS, naglašavajući da je prerano za zaključke. Summit je za šest sedmica i još se svašta može dogoditi. "Sada se fokusiramo na upitnike", navode diplomati.
Ove sedmice Antalyji glavna tema bit će NATO norma. Novi američki ambasador pri NATO-u, Matthew Whitaker, kaže da očekuje "žustru raspravu" o zahtjevu predsjednika Trumpa da saveznici izdvajaju 5 posto za odbranu.
Isprva su diplomati taj broj odbacivali kao "polaznu ponudu", no sada je jasno da je Trump ozbiljan. "Radujemo se što ćemo ove sedmice čuti od naših saveznika detalje o tome kako planiraju to ostvariti", izjavio je Whitaker.
Tih 5 posto više je nego dvostruko od trenutnog standarda od 2 posto. Šef NATO-a Mark Rutte podržava Trumpove napore, što je prošle sedmice nenamjerno potvrdio nizozemski premijer Schoof. Članice saveza dobile bi sedam godina da povećaju izdvajanja na 3.5 posto BDP-a za odbranu, uz godišnje povećanje od oko 0.2 postotna boda.
Osim toga, države bi morale izdvajati dodatnih 1.5 posto na "izdatke povezane s odbranom", poput kibernetičke sigurnosti i jačanja mostova preko kojih moraju prelaziti tenkovi.Zajedno, to čini 5 posto, što bi, nadaju se diplomati, trebalo zadovoljiti Trumpa i privući ga u Haag. Prema Whitakeru, "u potpunosti očekujemo da će Donald Trump biti u Haagu na NATO-ovu summitu." No ne dijele svi u NATO-ovim hodnicima taj optimizam, piše NOS.
Insajderi za NOS navode da je jasno kako će summit u Haagu biti vrlo kratak. Prvog dana, u utorak 24. juna, održat će se samo večera s kraljem, a u srijedu zajednička sjednica s čelnicima 32 države.
To je u oštrom kontrastu s prošlogodišnjim summitom u Washingtonu. Osim rasprave među čelnicima, tada su održani i službeni sastanci s kolegama iz Novog Zelanda, Japana, Australije i Koreje te EU-a, kao i sastanak s ukrajinskim predsjednikom Zelenskim u tzv. "NATO-ukrajinskom vijeću".
Toga u Haagu neće biti. Dobro je poznato da Trump ne voli duge sastanke, pa se sve formalnosti svode na minimum kako bi se izbjegle nepotrebne prepirke, nadodaje NOS.
Za dvije sedmice ministri odbrane sastaju se u sjedištu NATO-a u Bruxellesu, na posljednjem službenom sastanku prije 25. juna, kada sve počinje u Haagu, prenosi Index.