Preminuo književnik Filip David: Bio istaknuti glas protiv nacionalizma

Kiosk
Preminuo književnik Filip David: Bio istaknuti glas protiv nacionalizma

Književnik Filip David, jedan od istaknutih glasova u Srbiji protiv nacionalizma, preminuo je 14. aprila, saopćilo je Udruženje za kulturu, umjetnost i međunarodnu saradnju Adligat.

Uz brojne napisane knjige i scenarije, David je bio među osnivačima Beogradskog kruga 1990. koji je okupljao intelektualce koji su podigli glas protiv porasta nacionalizma i potom ratova na teritoriji bivše Jugoslavije.

David, rođen 1940. godine u Kragujevcu, u centralnoj Srbiji bio je jevrejsko-srpski književnik, esejista, dramaturg, scenarista, dugogodišnji urednik Dramskog programa Televizije Beograd, redovni profesor dramaturgije na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu i član - osnivač Udruženje za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat.

Veliki talenat 

Djela su mu prevođena na švedski, francuski, poljski, mađarski, italijanski, albanski, esperanto, makedonski, slovenački, hebrejski, a njegove pripovijetke se nalaze u dvadesetak antologija. U okviru Adligata je skoro dve decenije aktivno pomagao stvaranje Muzeja knjige i putovanja i Muzeja srpske književnosti. 

David se sa majkom tokom Drugog svjetskog rata skrivao podno Fruške gore, dok je većina braće, sestara i rođaka njegovog oca stradala u logoru na Sajmištu i u Jasenovcu.

Talenat za pisanje je pokazao još kao osnovac i srednjoškolac, dobivši već tada dvadesetak nagrada, navelo je Udruženje Adligat u saopćenju. 

Diplomirao je jugoslovensku i svetsku književnost na Filološkom fakultetu i dramaturgiju na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu.

Brojne nagrade
Bio je i jedan od osnivača Nezavisnih pisaca (1989) kao i jedan od utemeljivača nezavisne književne asocijacije Forum pisaca. Napisao je više televizijskih drama i filmskih scenarija.

Objavio je knjige pripovjedaka "Bunar u tamnoj šumi", "Zapisi o stvarnom i nestvarnom" i "Princ vatre", romane "Hodočasnici neba i zemlje", "San o ljubavi i smrti" i "Kuća sećanja i zaborava", knjige eseja "Fragmenti iz mračnih vremena", "Jesmo li čudovišta", "Svetovi u haosu".

S Mirkom Kovačem objavio je "Knjigu pisama 1992-1995".

Dobitnik je mnogih nagrada za prozu, između ostalih nagrade "Mladost", "Milan Rakić", BIGZ-ove i Prosvetine nagrade za najbolju knjigu godine, NIN-ove i Andrićeve nagrade.

Kao dramaturg i scenarista radio je na filmovima: "Okupacija u 26 slika", "Pad Italije", "Ko to tamo peva", "Bure baruta", "Poseban tretman", "Paviljon 6", "San zimske noći".

Ne propustite