Mađarski novinar otkrio detalje o planu spašavanja Dodika: "Hrvatska je bila spremna da..."

Mađarske specijalne snage planirale izvlačenje Dodika, SAD razotkrile operaciju, Hrvatska bila spremna spriječiti krijumčarenje
Mađarski istraživački novinar Szabolcs Panyi, iz Centra za istraživačko novinarstvo VSquare, otkrio je nove detalje o tajnom planu evakuacije Milorada Dodika iz Bosne i Hercegovine, koji je navodno bio pripremljen u slučaju njegovog hapšenja nakon presude državnog suda.
VSquare je još ranije objavio tekst u kojem se navodi da su mađarske specijalne snage krajem februara raspoređene u entitet Republika Srpska sa zadatkom da u slučaju osuđujuće presude "izvuku" predsjednika RS-a Milorada Dodika i prebace ga u Mađarsku.
Prema višestrukim nezavisnim izvorima, TEK (mađarska protuteroristička jedinica) bio je spreman za ovu operaciju, koja je izvedena pod krinkom zajedničke vježbe i obuke s lokalnom policijom.
Međutim, operacija nije sprovedena iz dva ključna razloga:
- Dodik, iako osuđen, nije uhapšen i dozvoljena mu je žalba.
- Plan je otkriven – sigurnosne službe su na vrijeme saznale za namjere Mađarske.
Nakon objave prvog teksta, Panyi je došao do dodatnih saznanja. Prema informacijama koje je podijelio, Sjedinjene Američke Države su od samog početka znale za prisustvo i aktivnosti mađarskih TEK snaga. SAD su odmah obavijestile hrvatske vlasti, koje su se potom ozbiljno pripremile da, u slučaju pokušaja krijumčarenja Dodika preko granice, reaguju hapšenjem – ne samo njega, već i mađarskih operativaca.
– Ovo bi bila ozbiljna eskalacija koja je mogla izazvati krizu s nepredvidivim posljedicama – kazao je jedan evropski sigurnosni izvor za VSquare.
Panyi je istakao da se Mađarska igrala vatrom i da je njihova operacija gotovo izazvala međunarodni incident. Na pitanje koliko su Amerikanci bili bijesni zbog svega, jedan mađarski zvaničnik mu je kratko odgovorio: – Veoma.
Podsjetio je i na izvještaj Radija Slobodna Evropa, prema kojem su SAD bile izuzetno ogorčene zbog ove mađarske akcije, bez obzira na formalno prijateljstvo između Viktora Orbána i Donalda Trumpa. Prema američkom viđenju, ova operacija je ozbiljno narušila stabilnost u osjetljivom regionu.