Obećao je “zaustaviti ratove”, a navodno planira povećati izvor vojne opreme

Svijet
Obećao je “zaustaviti ratove”, a navodno planira povećati izvor vojne opreme

Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa planira izvršnu naredbu koja bi olakšala pravila koja regulišu izvoz vojne opreme, a odluka bi mogla biti objavljena već ove sedmice, rekla su za Reuters četiri izvora upoznata s razgovorima.

Izvori, neki iz vlade, a neki iz industrije, kazali su da očekuju da će naredba biti slična zakonskom prijedlogu koji je prošle godine predložio Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost, Michael Waltz, dok je bio republikanski član Predstavničkog doma.

Pomoćnici Bijele kuće nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar.

Izvršna naredba mogla bi povećati prodaju velikim američkim odbrambenim kompanijama poput Lockheed Martin, RTX Corp i Boeing Co.

Da je zakon koji je podržao Waltz 2024. godine usvojen, on bi izmijenio Zakon o kontroli izvoza oružja (U.S. Arms Export Control Act) tako što bi povećao minimalne iznose u dolarima koji pokreću kongresnu reviziju izvoza oružja u druge zemlje. Prag za transfere oružja bi porastao sa 14 miliona na 23 miliona dolara, dok bi za prodaju vojne opreme, nadogradnje, obuku i druge usluge porastao sa 50 miliona na 83 miliona dolara.

Pragovi su viši za članice NATO-a, kao i za bliske američke partnere Australiju, Izrael, Japan, Južnu Koreju i Novi Zeland. Za te transakcije, Kongres mora biti obaviješten 15 dana unaprijed, u poređenju s 30 dana za većinu drugih zemalja.

Tokom svog prvog mandata, Trump je često izražavao frustraciju zbog članova Kongresa koji su odgađali prodaju oružja inostranstvu zbog zabrinutosti za ljudska prava ili drugih razloga.

Godine 2019. razbjesnio je mnoge zakonodavce, uključujući i neke republikance, proglasivši nacionalnu vanrednu situaciju zbog tenzija s Iranom. To mu je omogućilo da zaobiđe dugogodišnji presedan kongresnog nadzora nad velikim prodajama oružja i finalizira prodaju oružja u vrijednosti većoj od 8 milijardi dolara Saudijskoj Arabiji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Jordanu.

U to vrijeme, članovi Kongresa mjesecima su blokirali prodaju vojne opreme Saudijskoj Arabiji i UAE-u, ljutiti zbog civilnih žrtava u njihovoj zračnoj kampanji u Jemenu, kao i zbog kršenja ljudskih prava, uključujući ubistvo saudijskog novinara Jamala Khashoggija u saudijskom konzulatu u Turskoj, prenosi N1.

Ne propustite