Ljetnje računanje vremena sve je bliže: Evo kog tačno datuma pomjeramo kazaljke na satu

Kiosk
Ljetnje računanje vremena sve je bliže: Evo kog tačno datuma pomjeramo kazaljke na satu

Mnogo je pitanja o uticaju na zdravlje zbog narušavanja biološkog ritma, ali većinu zanima zašto se zimi skraćuje dan za čitav sat.

Kada govorimo o tekućoj 2025. godini, tu nema nedoumica – kazaljke ćemo pomjerati na proljeće i jesen. A zašto je ovo međunarodno pravilo zapravo na snazi.

I ove 2025. godine, satove ćemo pomjeriti dva puta, kao što smo i navikli.

Evo ključnih datuma:

Ljetnje računanje vremena: U nedjelju, 30. marta 2025, u 2:00 sata poslije ponoći, sat će biti pomjeren za jedan sat unaprijed na 3:00 ujutru. Jednostavnije, spavaćemo sat manje, ukoliko toga dana moramo da ustanemo u određeno vrijeme. Naravno, ko nema obaveze u nedjelju, moći će da spava kolko želi.

Ipak, većina će već sutradan, u ponedjeljak, morati na posao, a onda će proraditi bioritam. Ustajanje će biti teže, pa će trebati vremena da se naviknemo. Ipak, skoro svakome će proljetna promjena vremena biti ugodna, jer će dan trajati duže za jedan sat. Dakle, više dnevne svjetlosti i kasniji zalazak sunca.

Zimsko vrijeme: U nedelju, 26. oktobra 2025. godine, u 3:00 ujutro, satovi će biti vraćeni za jedan sat unazad na 2:00 ujutru. Toga dana moći ćemo da spavamo jedan sat duže. Ipak, dnevno svjetlo biće skraćeno, a to su oni datumi kada je mrak već u 4 popodne.

Zašto se pomjeraju kazaljke?

Promjena sata uvedena je s idejom boljeg korištenja dnevne svetlosti, posebno tokom ljetnih meseci, sa idejom da se smanji potrošnja energije. Ipak, savremena istraživanja pokazala su da su te uštede minimalne.

Poslije brojnih polemika, Evropska unija je predložila ukidanje sezonskih promjena satova 2018. godine. Ipak, članice EU nisu uspjele da postignu dogovor o tome u koje vrijeme bi bilo najbolje da to usvoje. Zbog toga će promjena sata nastaviti da važi najmanje do 2026. godine, dok se ne postigne zajednički dogovor.

Da li sve države svijeta mijenjaju vrijeme?

Dok više od 70 zemalja širom svijeta i dalje ima ljetnje i zimsko računanje vremena, nekoliko država je ukinulo ovu praksu:

Rusija, Turska i Belorusija su se opredijelile za trajno ljetnje računanje vremena, eliminišući potrebu za sezonskim promjenama sata. Zanimljiv primjer je Island, koji zbog geografskog položaja ne mora da mijenja satove, jer dnevno svjetlo varira na specifičan način tokom cijele godine.

(Kurir/ Telegraf)

Ne propustite