STARINSKI RECEPT za zdravu večeru: Ovo preukusno jelo vraća snagu i olakšava probavu:
Ovaj tradicionalni recept za cicvaru dolazi iz vremena kada se ovo jelo pripremalo gotovo svakog dana.
Cicvara je bila nezaobilazan dio kuhinje u mnogim krajevima Balkana, naročito u Srbiji, Crnoj Gori, Krajini i istočnoj Hercegovini. U pripremi cicvare koristilo se žuto ili bijelo kukuruzno brašno, uz dodatak kajmaka ili sira, zavisno od regije i lokalnih običaja.
Jedna od tajni ovog starinskog recepta je u kvalitetu kajmaka. Što je kajmak masniji i kremastiji, cicvara će biti ukusnija i bogatija. Smatra se da je ovo jelo izvanredno za probavu, zbog čega je popularno nazvano „melem za crijeva“. Osim što pomaže u poboljšanju probavnih procesa, cicvara pruža osjećaj sitosti i snage, idealna je za obnavljanje energije nakon napornog dana.
Sastojci:
-2 dl vode
-2 dl mlijeka
-300-400 g sira škripavca ili kajmaka
-8 kašika bijelog kukuruznog brašna
-1 kašika nerastopljene masti (ako se koristi -kajmak, mast nije potrebna)
-1 kašičica soli
-Kašika meda
Priprema:
U šerpu sipajte mlijeko, vodu i mast, te stavite na vatru da prokuhaju.
Kada smjesa počne da vrije, dodajte sir i so, te dobro promiješajte.
Nakon što ponovno prokuha, smanjite temperaturu, a zatim postupno dodajte kukuruzno brašno, stalno miješajući. Neka smjesa krčka na laganoj vatri desetak minuta.
Kada se smjesa počne lijepiti za dno posude i dobije teksturu sličnu „žvaci“, cicvara je gotova.
Cicvara je najukusnija dok je još vruća. Možete je poslužiti uz kiselu pavlaku, jogurt ili kiselo mlijeko, a po želji može se napraviti i salata od svježeg povrća uz nju. Ovo jelo je idealno za laganu, ali hranjivu večeru koja će vas zasititi i pružiti osjećaj ugode.
- Cicvara je tradicionalno jelo koje može biti vrlo zdravo, ali kao i svaka hrana, trebala bi se konzumirati s pažnjom i u umjerenim količinama.
Evo nekoliko razloga zašto cicvara može biti dobra za zdravlje, ali i kada bi je trebalo izbjegavati:
Zašto je cicvara zdrava?
Kukuruzno brašno: Kukuruzno brašno je izvor vlakana, što pomaže u probavi, održavanju zdravlja crijeva i regulaciji šećera u krvi. Također je bogato vitaminima B grupe, koji podržavaju zdravlje kože, nervnog sistema i metabolizma.
Kajmak i sir: Ova jela dodaju zdrave masti, posebno ako se koriste u umjerenim količinama. Kajmak i sir također sadrže kalcij, koji je važan za zdravlje kostiju i zuba. Kajmak je bogat i vitaminima A i D, koji imaju ulogu u jačanju imuniteta i zdravlju kože.
Med: Dodavanje meda može poboljšati probavu, jer med ima antibakterijska svojstva i može smiriti iritacije u probavnom sistemu.
Ko treba izbjegavati cicvaru?
Osobe s intolerancijom na laktozu: Ako imate problem s probavljanjem mliječnih proizvoda, poput sira i kajmaka, cicvara može izazvati nadutost, grčeve ili druge probavne smetnje.
Osobe koje prate dijetu s niskim unosom masti: Cicvara, pogotovo ako se priprema s kajmakom ili sirom, može biti vrlo kalorična i masna. Osobe koje nastoje smanjiti unos masti ili su na dijeti s niskim unosom masti trebaju pažljivo odabrati količinu kajmaka i sira u jelu ili se odlučiti za laganiju verziju bez ovih sastojaka.
Osobe sa zdravstvenim problemima poput visokog krvnog pritiska ili srčanih bolesti: Ako imate povišen krvni pritisak ili problema sa srcem, trebali biste biti oprezni s unosom hrane bogate zasićenim mastima, koje se mogu naći u kajmaku i mastima. Previše soli može takođe biti problematično za osobe sa ovim zdravstvenim stanjima.
Osobe s dijabetesom: Cicvara može sadržavati visok udio ugljikohidrata (posebno u kukuruznom brašnu), pa osobe sa dijabetesom trebaju biti oprezne u konzumiranju ovog jela, jer može izazvati nagli porast šećera u krvi.
Zaključak:
Cicvara može biti vrlo zdrava, ako se priprema s kvalitetnim sastojcima i u umjerenim količinama. Međutim, osobe s određenim zdravstvenim problemima, poput intolerancije na laktozu, dijabetesa, visokog krvnog pritiska ili srčanih bolesti, trebaju je konzumirati s oprezom. Ako se jede s pažnjom i kao dio uravnotežene ishrane, cicvara može biti ukusan i hranjiv obrok.