Kako će izgledati inauguracija Donalda Trumpa
Inauguracija predsjednika SAD-a Donalda Trumpa održat će se u ponedjeljak, 20. januara, kao što nalaže tradicija. Predsjednik SAD-a Joe Biden napustiće Bijelu kuću, a po prvi put od Grovera Clevelanda 1893. godine, bivši predsjednik će se vratiti da obavlja mandat s razmakom od četiri godine između dva mandata.
Inauguracija Donalda Trumpa potvrdit će ga kao 47. predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, uz njegov prethodni mandat kao 45. predsjednika od 2017. do 2021. godine.
Inauguracija ne obuhvata samo formalnu ceremoniju polaganja zakletve, već je višednevni događaj koji uključuje mnoge svečanosti.
Inauguracioni komitet (JCCIC) organizuje ovaj događaj koji se održava svake četiri godine. Program uključuje formalne proceduralne trenutke u kojima odlazeća administracija predaje dužnost novoj. Ovaj put, tranzicija je počela mnogo prije same inauguracije. Također će biti održano nekoliko javnih i privatnih događaja za Trumpov tim kako bi najavili njegovu novu predsjedničku funkciju.
Vatromet, polaganje cvijeća, jutarnji čaj…
Četverodnevna proslava inauguracije započet će specijalnim prijemom i vatrometom na Trump National Golf Clubu u Virginiji u subotu, 18. januara.
U nedjelju će Trump položiti cvijeće i odati počast na Grob neznanog vojnika na nacionalnom groblju Arlington prije nego što se uputi u Washington na MAGA (Make America Great Again) pobjednički skup i večeru sa svojim pristalicama.
U ponedjeljak – na dan inauguracije – prisustvovat će tradicionalnoj jutarnjoj službi u crkvi St. John's u Washingtonu, prije nego što njegova pratnja krene na jutarnji čaj u Bijelu kuću. U podne će Donald Trump i njegov potpredsjednik JD Vance formalno položiti zakletvu.
Nakon toga, Trump će održati inauguracijski govor naciji prije nego što se uputi u Predsjedničku sobu u zgradi američkog Kapitola da potpiše svoje prve naredbe.
Tri inauguracijska bala su zakazana za ponedjeljak navečer. Program inauguracije završit će Nacionalnom molitvenom službom u utorak, 21. januara.
Ovogodišnja tema inauguracije je “Naša trajna demokratija: Ustavna obećanja” za koju je inauguracijski komitet rekao da “prepoznaje posvećenost osnivača budućim generacijama Amerikanaca u očuvanju kontinuiteta i stabilnosti našeg demokratskog sistema vlasti.”
Neki su primijetili da tema nije u skladu s djelovanjima i posljedicama 6. januara 2021. godine, kada je Donald Trump podstakao svoje najvatrenije pristaše da upadnu u Kapitol i spriječe potvrdu pobjede Joea Bidena na izborima 2020. godine.
Iako su pravne mjere protiv dolazećeg predsjednika povučene, nedavni izvještaj bivšeg specijalnog tužioca Jacka Smitha sugerisao je da bi Trump bio osuđen za svoju ulogu da nije pobijedio na prošlogodišnjim izborima. Trump je također proglašen krivim za falsifikovanje poslovne dokumenatacije, ali je pušten bez ikakvih restrikcija. On je prvi predsjednik SAD-a koji je osuđen za neko kazneno djelo.
S obzirom na turbulentnih četiri godine koje su prethodile njegovom povratku u Bijelu kuću, Cayce Myers, stručnjak za političke komunikacije na Virginia Tech-u smatra da će inauguracija biti prilika za Trumpa i njegovu administraciju da predstave svoj novi pristup kako SAD-u, tako i svijetu.
“Mislim da ćemo vidjeti puno pozicioniranja oko snage i puno pozicioniranja u kontekstu geopolitike”, rekao je Myers.
Kao što je običaj (iako je Trump to prekršio 2021. godine), svi živi bivši predsjednici SAD-a — Joe Biden, Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton — prisustvovat će inauguraciji. Bivše prve dame također će biti prisutne, osim Michelle Obama koja je najavila da neće doći, ali nije saopštila detalje.
Tehnološki moguli među kojima je najbogatiji čovjek na svijetu Elon Musk, koji je pružio značajnu financijsku i medijsku podršku Republikanskoj izbornoj kampanji će prisustvovati inauguraciji. Vlasnik Amazona i Washington Posta Jeff Bezos, kao i osnivač i predsjednik Meta Mark Zuckerberg, također će biti prisutni.
Strani lideri obično ne prisustvuju inauguracijama američkih predsjednika, već ih predstavljaju ambasadori zemalja.
Međutim, nekoliko njih je pozvano od strane Trumpovog inauguracijskog komiteta, uključujući predsjednika Kine Xi Jinpinga, iako je malo vjerovatno da će on prisustvovati lično.
Evropski lideri desničarskog populizma poput mađarskog premijera Viktora Orbána i njegove italijanske kolegice Giorgie Meloni nisu potvrdili svoje prisustvo. Oboje su se sastali s Trumpom u njegovoj kući na Floridi nakon novembarskih izbora.
Predsjednik Argentine Javier Milei, koji je također posjetio Trumpa nakon njegove izborne pobjede, očekuje se da bude prisutan.
Nakon inauguracije, Donald i Melania Trump preselit će se u Bijelu kuću, a nova administracija će početi sa radom.
To će uključivati da novi predsjednik potpiše nove izvršne naredbe i, najvjerovatnije, započne proces povlačenja ili pregovaranja ugovora i sporazuma SAD-a s drugim nacijama i organizacijama, poput Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).