SUTRA JE PETAK 13.: Ovaj dan se smatra nesretnim, SUJEVJERJE KAŽE DA OVO NIKAKO NE SMIJETE RADITI

Kiosk
SUTRA JE PETAK 13.: Ovaj dan se smatra nesretnim, SUJEVJERJE KAŽE DA OVO NIKAKO NE SMIJETE RADITI

Petak 13. je, mnogi u to vjeruju, dan kada će vas garantovano zadesiti neka nesreća! I zbog toga postoje i običaji u narodu kojima se tjera zla kob tog dana.

Numerologija smatra da je broj 13 simbol nesreće, i to zato što dolazi poslije broja 12 koji je simbol savršenstva i cjelovitosti.

Zbog toga već vijekovima postoji nekoliko vjerovanja koja su raširena u cijelom svijetu.

- Prema legendi, ako je 13 osoba okupljeno na večeri za petak 13, jedna od njih će um.rijeti u roku od godinu dana. Zato neki restorani u Parizu nude iznajmljivanje "profesionalnog 14. gosta" na večerama.

- Na ovaj dan nikako ne treba mijenjati krevet jer vas čekaju ružni snovi. Uz to, ne treba kretati na put niti započinjati bilo kakav novi posao.

- Kišobran ni slučajno ne otvarajte u zatvorenom prostoru jer ćete se gadno posvađati sa najmilijima.

- Inače važi pravilo da vam za razbijeno ogledalo sljeduje sedam godina nesreće. Ali ako ga razbijete baš na ovaj dan, nesreća će vas pratiti cijelog života.

- I, naravno, ne prolazite ispod merdevina. Ovo vjerovanje ima korijene u ranom hrišćanstvu. Naslonjene merdevine formiraju trougao sa zidom i tlom, što predstavlja Sveto trojstvo. Baš iz tog razloga, ono nikad ne smije biti narušeno vašim prolaskom kroz njega.

Alternativna historija

S obzirom na sve navodne dokaze o maleru ovog dana, razumljivo je da i sami vjerujete kako je petak 13. zaista zlokoban. Međutim, ako kopamo dublje, također ćemo pronaći dokaze da su i petak i broj 13 dugo smatrani znakom sreće.

U paganskim vremenima, na primjer, vjerovalo se da petak ima jedinstvenu povezanost s božanskim ženama. Prvi trag toga zapravo se može naći u engleskom nazivu za petak – "Friday", koji je izveden iz staroengleskog i znači „dan Frige“. I kraljica Asgarda i moćna božica neba u nordijskoj mitologiji, Frigg (poznata i kao Frigga), bila je povezana s ljubavlju, brakom i majčinstvom.

Ona je pružala zaštitu domovima i porodicama, održavala društveni red te je mogla plesti sudbinu kao što je stvarala oblake. Također je posjedovala vještinu proricanja i mogla je darovati ili oduzeti plodnost. S druge strane, Freja, božica ljubavi, plodnosti i rata, s kojom se Frigg često povezivala, bila je obdarena sposobnošću izvođenja magije, predviđanja budućnosti i određivanja ko će poginuti u bitkama. Za nju se govorilo da se vozi u kočiji koju vuku dvije crne mačke. Ove božice su bile obožavane širom Evrope, a zbog ovih asocijacija, petak je nordijskim i tevtonskim narodima smatran sretnim danom za brak.

U međuvremenu, predkršćanske kulture i kulture koje su obožavale božice dugo su broj 13 smatrale značajnim zbog njegove povezanosti s brojem lunarnih i menstrualnih ciklusa u jednoj kalendarskoj godini. Plodnost je bila visoko cijenjena u paganskim vremenima, a umjetnička djela su često povezivala menstruaciju, plodnost i mjesečeve faze.

Uzmite za primjer Veneru iz Losela, otprilike 25.000 godina staru krečnjačku rezbariju koja prikazuje raskošnu žensku figuru kako jednom rukom drži svoj trudnički stomak, a u drugoj rog u obliku polumjeseca sa 13 ureza. Mnogi naučnici vjeruju da je figurica možda predstavljala božicu plodnosti u ritualu ili ceremoniji, dok se 13 ureza obično tumači kao referenca na lunarni ili menstrualni ciklus, od kojih oba simboliziraju žensku moć.

Prepisivanje reputacije

Međutim, kako je kršćanstvo dobilo zamah u srednjem vijeku, paganizam se našao u suprotnosti s novom patrijarhalnom vjerom. Ne samo da su se njegovi lideri protivili obožavanju više bogova i božica, već su slavljenje petka, broja 13 i božica koje su prizivale ljubav, seks, plodnost, magiju i zadovoljstvo smatrali nesvetim.

Međutim, ta božanstva su bila toliko poštovana da se pokušaj prisiljavanja ljudi da ih se odreknu pokazao kao pravi izazov. Kršćanske vlasti su ipak bile uporne u svojoj kampanji, stigmatizirajući i božanstva i žene koje su ih obožavale kao vještice.

Kada su nordijska i germanska plemena prihvatila kršćanstvo, Frigg je od sramote prognana na vrh planine i označena kao vještica - piše Panati: - Vjerovalo se da svakog petka zlobna božica saziva sastanak s još jedanaest vještica, plus đavlom — skup od trinaest — i smišlja zle sudbine za narednu sedmicu.
Danas, naravno, petak 13. i dalje progoni zapadnjačku maštu. No, s razgovorima o ulozi koju je mizoginija igrala u utišavanju moćnih žena kroz historiju, a koji su sada u mainstreamu, možda će se narativ o ovom nesretnom datumu i ženskim božanstvima s njim povezanim uskoro promijeniti.

(Ona.rs/CNN)

Ne propustite