Kondenz na prozorima je čest zimski problem: Evo šta trebate uraditi
Kondenz nastaje zbog viška vlage u zraku koja se stvara na hladnim površinama. Obično na prozorima kada je vani hladnije nego unutra.
Zrak oko nas sadrži mnogo mikroskopskih kapljica vode koje ne možemo vidjeti. Kada je vlažnije, sadržaj vode postaje koncentriraniji i veća je vjerojatnost da će se 'kondenzirati' na površinama.
Zamislite čašu ledene vode na vrućem dan koja izgleda kao da se znoji. To je rezultat sudara vlage u toplom zraku s hladnom površinom stakla.
U toplom zraku molekule su međusobno udaljene i to 'drži' vlagu, ali u hladnom zraku molekule se spajaju. Kada se molekule dovoljno zbliže, stapaju se u vidljivu tekućinu.
Sjetite se:
- Kondenz na ogledalu nakon tuširanja
- Kuhinjski prozor se orosio tijekom kuhanja
- Vlaga na prozorima prilikom sušenja odjeće u zatvorenom prostoru
Kondenz se ne stvara samo na prozorima, može se stvoriti na bilo kojoj hladnoj površini. Posebno u područjima gdje se vlaga može zadržati:
- Prozori koji imaju roletne ili zavjese
- Iza velikog namještaja uz hladan zid
- Unutar ugradbenog ormara na vanjskom zidu
Pravi problem s kondenzom je taj što može dovesti do crne plijesni.
Mrlje crne plijesni oko prozora, na vratima i zidovima ne samo da izgledaju ružno, već vas mogu ozbiljno razboljeti.
Glavni simptomi plijesni su:
Začepljen nos
Teško disanje
Crvene oči ili svrbež u očima
Osip na koži
WHO također izvještava da plijesan može dovesti do:
Astma
Alergijski rinitis
Preosjetljivi pneumonitis
Alergijski alveolitis
Kronični rinosinuitis
Alergijski gljivični sinusitis.
Kako zaustaviti kondenz na prozorima?
Glavni uzrok kondenzacije je nedostatak ventilacije. Rješenje je poboljšati ventilaciju kako bi se izjednačila vlažnost unutar i izvan prostorije.
Nekada su kuće imale loše postavljene prozore, vrata, dimnjake i ventilacijske otvore koji su omogućavali kruženje zraka.
Domovi su postali znatno energetski učinkovitiji tokom posljednjih trideset godina i to je rezultiralo time da su mnoge kuće postale zatvorene jedinice koje zadržavaju vlagu u kući.
Iako smo postali bolji u zadržavanju topline, izgubili smo prirodnu ventilaciju u našim domovima.
Kako poboljšati ventilaciju za smanjenje kondenza?
Postoji nekoliko opcija za poboljšanje ventilacije u vašem domu:
Sistem protoka zraka
Mnogi novi stanovi izgrađeni su s unutarnjim sistemima protoka zraka kako bi se riješio problem. Ovi sistemi koriste mrežu kanala u stropu za izvlačenje i izmjenu zraka izvana prema unutra.
Time se održava cirkulacija zraka i ravnoteža vlažnosti unutar dobro zatvorenog objekta.
Naknadna ugradnja ventilacijskog sistema u kući je invazivna i skupa te nije uvijek moguća u starijim kućama.
Ventilator
Imati dovoljno odvoda u kupaonici neophodno je za smanjenje prekomjerne vlage proizvedene iz tuševa. Neki ventilatori imaju kontrolu vlažnosti i omogućuju automatski rad ventilatora ako se razina vlažnosti poveća iznad postavljene razine.
Kuhinje također trebaju dobre odvodne sisteme za kuhanje kako bi se uklonio dim, mirisi i vlaga.
Otvaranje prozora
Vaša je baka vjerovatno svako jutro otvarala vrata i prozore kako bi 'prozračila' svoj dom. Nema ništa bolje od dopuštanja svježem zraku da cirkulira kroz prostor kako bi se ventilirao, uklonio ustajali zrak i mirise i smanjila vlaga u kući.
Tradicionalni prozori korišteni su za pružanje učinkovite ventilacije koja je bila neophodna kada se većina domova grijala fosilnim gorivima.
Svi moderni prozori imaju postavke zaključavanja u više tačaka kako bi ih se sigurno ostavilo otvorenima radi prozračivanja. Ovo je jedan od najjednostavnijih i najlakših načina za prozračivanje vašeg doma i izbjegavanje kondenzacije.
Rasporedite sobne biljke
Sobne biljke u jednom dijelu kuće ili u sobi mogu povećati količinu vlage. Najbolje bi bilo da ih ne držite sve zajedno u jednoj prostoriji već da ih rasporedite.