Direktor NASA-e poziva na istragu nakon izvještaja da su Musk i Putin u “redovnom kontaktu”
Administrator NASA-e, Bill Nelson, pozvao je u petak na istragu povodom izvještaja Wall Street Journala u kojem se navodi da su osnivač SpaceX-a i saveznik Donalda Trumpa, Elon Musk, i ruski predsjednik Vladimir Putin u “redovnom kontaktu” od kraja 2022.
Izvještaj navodi da je Musk s ruskim liderom razgovarao o “ličnim temama, poslovanju i geopolitičkim napetostima”, što izaziva zabrinutost u vezi s nacionalnom sigurnošću jer bi odnosi SpaceX-a s NASA-om i američkom vojskom mogli omogućiti Musku pristup osjetljivim vladinim informacijama i američkoj obavještajnoj zajednici.
“Ne znam je li ta priča istinita. Mislim da bi je trebalo istražiti,” rekao je Nelson za Semaforovog novinara Burgessa Everetta. “Ako je priča tačna i ako je došlo do više razgovora između Elona Muska i predsjednika Rusije, mislim da bi to bilo zabrinjavajuće, naročito za NASA-u, Ministarstvo odbrane i neke obavještajne agencije.”
Neki američki zvaničnici su u posljednjih godinu dana izrazili zabrinutost zbog kontraobavještajnih pitanja u vezi s Muskovim kontaktima s američkim protivnicima poput Rusije, ali američka obavještajna zajednica nerado istražuje te kontakte jer je Musk američki državljanin, rekao je zvaničnik upoznat s tim za CNN.
Nekoliko zvaničnika Bijele kuće reklo je za Journal da nisu bili svjesni kontakta između Muska i Putina, dok je list naveo da su informacije o razgovorima “izuzetno tajna stvar u vladi.” Razgovore su potvrdili Journalu nekoliko aktuelnih i bivših američkih, evropskih i ruskih zvaničnika.
U jednom slučaju, novine navode zahtjev Putina prema Musku da ne aktivira svoj Starlink satelitski internet servis iznad Tajvana “kao uslugu kineskom lideru Xi Jinpingu.”
Musk nije odgovorio na zahtjeve Journala za komentar.
Portparol Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je u petak da je vidio izvještaj, ali da Bijela kuća “nije u poziciji da ga potvrdi” te je uputio pitanja Musku. Portparol Pentagona rekao je za Journal da Ministarstvo odbrane ne komentariše “sigurnosne provjere pojedinaca, status ili sigurnosnu politiku u vezi sa izvještajima o radnjama pojedinca.”
Portparol Kremlja, Dmitry Peskov, rekao je za novine da su Musk i Putin imali samo jedan telefonski poziv u kojem su razgovarali o “svemiru, kao i o trenutnim i budućim tehnologijama.”
Muskov ključni uticaj u ukrajinskom sukobu
Od ruske invazije na Ukrajinu početkom 2022. godine, Muskovu podršku Ukrajini — predstavljenu kroz pružanje Starlink usluga — prate njegove javne izjave koje su sve više usklađene s Trumpovim stavovima, koji tvrdi da bi brzo postigao dogovor o okončanju rata. Satelitski internet terminali koje je osigurala Muskov kompanija bili su ključna komunikacijska podrška za ukrajinsku vojsku, omogućavajući joj da se povezuje čak i dok su mobilne mreže uništavane.
Dmitri Alperovič, stručnjak za Rusiju i cyber sigurnost, rekao je za CNN da je Starlink “od ključnog značaja za Ukrajinu jer bi bez njegovih usluga bilo veoma teško voditi rat.”
Nakon što je javno podržao Ukrajinu, SpaceX je potom neočekivano zatražio od Pentagona da plaća desetine miliona dolara mjesečno za Starlink u Ukrajini kako bi kompanija oslobodila teret. Nakon tog izvještaja, Musk je najavio na Twitteru da je povukao zahtjev za finansiranjem. Otprilike u isto vrijeme, Musk je postavio anketu na X u kojoj je predložio plan za mir između Ukrajine i Rusije koji uključuje ponavljanje izbora “pod nadzorom UN-a” u dijelovima zemlje koje je Rusija ilegalno anektirala.
SpaceX je ograničio Starlink signal na područja pod kontrolom ukrajinskih snaga, ograničavajući potencijalne napade koji bi se oslanjali na Starlink komunikacije. Međutim, SpaceX je kasnije proširio signal na cijelu zemlju, a ranije ove godine ukrajinska vojna obavještajna služba tvrdila je da ima potvrde o korištenju Starlink satelitskih komunikacija od strane ruskih snaga na okupiranim područjima. Rusija je, navodno, kupovala terminale od trećih strana; SpaceX je naveo da ne posluje s ruskom vladom ili vojskom, te da usluga ne radi u Rusiji.
Ova tvrdnja dolazi nakon otkrića iz biografije Muska, koju je napisao Walter Isaacson, o korištenju Starlinka u ratu. Prema jednom odlomku iz knjige, Musk nije odobrio ukrajinski zahtjev da aktivira satelitsku mrežu kod obale Krima kako bi omeli ukrajinski tajni napad na rusku mornaričku flotu.
Muskov strah da bi Rusija mogla odgovoriti nuklearnim oružjem na ukrajinski napad na Krim naveo ga je da odbije ukrajinski zahtjev. Taj strah je pojačala Muskovva komunikacija sa visokim ruskim zvaničnicima, prema Isaaksonu.
U oktobru 2022. Musk je negirao tvrdnje američkog političkog analitičara Iana Bremmera da je razgovarao s Putinom o ratu i predloženom “planu mira” za okončanje sukoba.
Musk, koji je također izvršni direktor Tesle i vlasnik platforme X, postao je značajna finansijska figura u ovogodišnjim predsjedničkim izborima. Uložio je skoro 44 miliona dolara u oktobru u super PAC koji radi na povratku Trumpa u Bijelu kuću — čime su Muskov ukupni donirani iznosi toj grupi narasli na gotovo 119 miliona dolara — i pojavio se s Trumpom ranije ovog mjeseca na predizbornim skupovima u Butleru, Pennsylvaniji.
Prošle sedmice Musk je također održao vlastite skupove u Pennsylvaniji, gdje je pozvao glasače da podrže Trumpa i promovirao nekoliko teorija zavjere o izborima 2020. godine.