Naučnici otkrili prvu koloniju invazivne crvene patuljaste pčele u Europi

Aktuelno
Naučnici otkrili prvu koloniju invazivne crvene patuljaste pčele u Europi

Pčela, poznata kao Apis florea, potekla je iz Azije, a njeno otkriće na Malti izazvalo je uzbunu među lokalnim pčelarima i zaštitnicima prirode zbog mogućeg razornog utjecaja na domaće pčelinje populacije.

“Zabrinjava činjenica da je Apis florea pronađena na Malti“, izjavio je Dave Goulson, profesor biologije na Univerzitetu u Sussexu, koji nije bio uključen u istraživanje. “Apis florea će se vjerovatno takmičiti za polen i nektar s našim domaćim oprašivačima, grupom insekata čiji brojevi su već u opadanju. Također je vrlo vjerovatno da će ove pčele biti nositelji više bolesti na koje europske pčele nemaju veliku otpornost.”

Prethodni izvještaji pokazuju da se ova vrsta crvene patuljaste pčele polako širila od Azije do Bliskog istoka i sjeveroistočne Afrike, ali nikada ranije nije prijavljena u Europi.

“Ako je zaista otkrivena na Malti, to će biti prvi put da neka vrsta pčele u Europi nije zapadna medonosna pčela, Apis mellifera“, rekao je Francis Ratnieks, britanski entomolog i emeritus profesor pčelarstva na Univerzitetu u Saseksu, koji također nije bio uključen u istraživanje.

Kada je kolonija od preko 2.000 odraslih jedinki otkrivena na grani drveta, izvršeno je DNK testiranje kako bi se identificirala vrsta. Čim je vrsta identificirana kao Apis florea, kolonija je uklonjena i uništena. Međutim, istraživači, koji su pisali za časopis Journal of Apicultural Research, sumnjaju da je dio pčela već napustio košnicu i započeo novu koloniju.

Blizina kolonije luci Birzebbuġa, glavnom kargo čvorištu Malte, sugeriše da su pčele možda stigle u Europu komercijalnim brodom.

“Ovo je jedan od glavnih (i bržih) puteva kroz koje se različite podvrste Apis mellifera, kao i druge vrste pčela, osa i drugih letećih insekata, mogu kretati sa svojih izvornih područja na udaljenije lokacije”, rekla je Juliana Rangel, profesorica pčelarstva na Texas A&M University, koja nije bila uključena u istraživanje o porijeklu kolonije.

Rangel je naglasila da je ovo otkriće još jedan primjer utjecaja rasta temperature usljed klimatske krize koja pokreće širenje vrsta na ranije neokupirane teritorije.

Istraživači vjeruju da blage zime na Malti i drugim zemljama južne Europe pogoduju opstanku ove invazivne vrste. Crvena patuljasta pčela se također nalazi u Izraelu.

“Možemo očekivati da će se vrsta proširiti na druge lokacije u roku od samo nekoliko godina”, rekla je Rangel. “S obzirom na veliki broj otoka u Mediteranu koji su relativno blizu jedan drugom, kao i činjenicu da je i kontinentalno kopno tako blizu, vrlo je vjerovatno da će se u budućnosti dogoditi više ovakvih upada, ugrožavajući našu biološku raznolikost na način koji možda još ne razumijemo,” prenosi Guardian.

“Jedino što možemo učiniti je da budemo oprezni, prijavimo svako viđenje primjeraka ili rojeva koji izgledaju drugačije, uklonimo jedinke čim budu pozitivno identificirane, pretražimo okolinu za drugim jedinkama i nastavimo s praćenjem, posebno u ulaznim lukama gdje rojevi mogu putovati na brodovima”, upozorila je naučnica.

Ne propustite