OD 10. NOVEMBRA NOVO PRAVILO: Samo ovako ćete moći ući u Schengen

Aktuelno
OD 10. NOVEMBRA NOVO PRAVILO: Samo ovako ćete moći ući u Schengen

Nakon što je Evropska unija potvrdila da će sistem ulaska i izlaska (EES) za zemlje šengenskog prostora početi s radom 10. novembra, pola godine prije implementacije sistema Etias, način ulaska državljana, prvenstveno iz zemalja Zapadnog Balkana (Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Kosovo, Albanija), kao i Moldavije i Ukrajine, bitno će se promijeniti.

EES će zahtijevati od putnika da na granici daju biometrijske podatke, uključujući otiske prstiju i slike lica. Ove mjere imaju za cilj otežati ulazak kriminalcima ili teroristima u EU s lažnim pasošima. Prema prvotnim planovima, sistem je trebao biti aktiviran već 2022. godine.

Putnici iz zemalja van Schengena moraće pružiti svoje lične podatke svaki put kada prelaze vanjske granice evropskih zemalja koristeći EES.

Podaci iz putnih isprava i EES

EES prikuplja, bilježi i pohranjuje podatke navedene u putnim ispravama (puno ime, datum rođenja…), datum i mjesto svakog ulaska i izlaska, sliku lica i otiske prstiju (biometrijski podaci), kao i informacije o odbijenom ulasku.

Na temelju prikupljenih biometrijskih podataka izradit će se biometrijski predlošci i pohraniti u zajedničkoj Biometric Matching Service.

Državljani zemalja koji već imaju vizu za kratkoročni boravak u šengenskom području, čiji su otisci prstiju pohranjeni u viznom informacijskom sustavu (VIS), neće morati ponovo pohranjivati te podatke u EES.

Svaki putnik koji stigne na vanjsku granicu EU, odnosno šengenskog prostora, moraće dati svoje lične podatke. Službenici za kontrolu pasoša skenirat će otiske prstiju i fotografirati putnike. Ove informacije će biti pohranjene u digitalnoj datoteci.

Pasoš putnika (biometrijski ili nebiometrijski) neće biti ovjeren.

Samoposlužni sistem

Proces na granici može biti brži ako putnik unaprijed registrira svoje podatke. To zavisi od toga da li postoji namjenska oprema (samoposlužni sistem) na graničnom prijelazu ili mobilna aplikacija u zemlji dolaska ili odlaska. Međutim, u svakom slučaju, putnici će morati proći kontrolu pasoša.

Ako ste više puta prelazili granice evropskih zemalja koristeći EES, otisci prstiju ili slika vašeg lica već će biti snimljeni u sistemu. Službenici pasoške kontrole će provjeriti postojeće podatke, što će trajati kraće. U rijetkim slučajevima može biti potrebno ponovno prikupiti podatke.

Ako imate biometrijski pasoš, možete brže ući pomoću samoposlužnog sistema (ako je dostupan na graničnom prijelazu).

Bitno je napomenuti da će putnicima koji odbiju dati biometrijske podatke biti uskraćen ulazak u zemlje EU koje koriste EES.

Sistem će također bilježiti koliko dana putnik smije boraviti na teritoriji evropskih država. Ove informacije biće dostupne putem EES online alata.
 
 
 
 
 
 

Ne propustite