Ovu biljku nikako nemojte da sadite u dvorištu: Tjera sreću iz kuće

Kiosk
Ovu biljku nikako nemojte da sadite u dvorištu: Tjera sreću iz kuće

Stari Sloveni su pridavali veliku važnost biljkama i drveću, vjerujući da mnoge od njih imaju simbolično značenje i magična svojstva. Njihova vjerovanja su proizašla iz duboke povezanosti s prirodom i želje da se osigura zaštita od zla, kao i blagostanje u domaćinstvu. Evo nekoliko biljaka i drveća za koje su vjerovali da donose nesreću, kao i onih koje su smatrali svetim ili korisnim:

1. **Orah**: Orahovo drvo u dvorištu smatralo se lošim znakom. Vjerovalo se da orah donosi nesreću i smrt, posebno zbog njegovih dubokih korijena koji su mogli oštetiti temelje kuće, kao i zbog guste sjene koja se smatrala nepoželjnom. Prema vjerovanju, ljudi koji bi sjedili u hladovini oraha bili bi skloni nesreći.

2. **Bagrem**: Stari Sloveni su izbjegavali saditi bagrem blizu kuće, jer se vjerovalo da ime "nerod" (staro ime za bagrem) donosi neplodnost i nesreću. Također, kalemljenje bagrema smatralo se nepoželjnim.

3. **Hrast**: Hrast je bio sveto drvo za Slovene, posebno hrast lužnjak. Smatralo se simbolom dugovječnosti i snage, a često se sadio u blizini kuće, ali ne preblizu, kako bi pružao zaštitu, ali ne i preveliku sjenu.

4. **Lipa**: Lipa je također bila sveto drvo, simbol ljubavi i zaštite. Njeni cvjetovi su se koristili za ljekovite svrhe, a med od lipovog cvijeta bio je veoma cijenjen. Ipak, Sloveni su izbjegavali saditi lipu iznad mjesta za sjedenje zbog njenog opadajućeg lišća.

5. **Vrba**: Vrba je bila povezana s ritualima i vjerovalo se da njene grančice imaju zaštitna svojstva. Kora vrbe koristila se kao lijek protiv prehlade. Također, vrba je imala ulogu u tradicionalnim običajima, kao što je udaranje djece grančicama na određene praznike radi zdravlja.

6. **Glog**: Glog se smatralo najmoćnijom zaštitom protiv vampira i demona. Njegove bobice su bile ljekovite, a drvo gloga koristilo se za pravljenje žive ograde koja je štitila kuću od zlih sila.

7. **Dren**: Dren je bio simbol zdravlja i dugovječnosti. Njegovi plodovi prvi su sazrijevali u proljeće i smatralo se da su odlični za jačanje zdravlja, posebno za djecu. Drenov cvijet davao se djeci na Bogojavljenje kako bi bili zdravi.

8. **Jabuka**: Jabuka je bila omiljeno voće, a posebno je bila važna u svadbenim običajima. Srbi su kalemili jabuke, a postojalo je vjerovanje da se jabuka ne smije sjeći ako nije kalemljena. Domaća sorta "petrovača" bila je cijenjena zbog svojih ranih plodova koji sazrijevaju u julu.

Ova vjerovanja su dio bogatog nasljeđa starih Slovena i predstavljaju vezu s njihovim načinom života, koji je bio duboko ukorijenjen u prirodi i njenim ciklusima. Mnoge od ovih tradicija prenose se i danas, kako kroz običaje, tako i kroz svakodnevne prakse u vrtlarstvu i očuvanju prirode.

Ne propustite