Andrej Nikolaidis: BiH od nove Vlade Crne Gore može očekivati isto ili još gore nego Hrvatska
(Foto: Klix.ba)
Crnogorski književnik i kolumnista Andrej Nikolaidis u okviru Festivala kulture Slovo Gorčina, koji se održava u Stocu, komentarisao je za Klix.ba aktuelnu političku situaciju u regionu.
Za početak smo se dotakli rekonstrukcije crnogorske vlade koja je završena ove sedmice i koja je izazvala brojne komentare. U vladajuću većinu ušli su Bošnjačka partija, Nova srpska demokratija i Demokratska narodna partija, a najviše pažnje regionalne javnosti izazvala je odluka Bošnjačke stranke da uđe u novu vladu sa prosrpskim strankama.
"To je rekonstruisana vlada koja je rekonstruisana po sporazumu koji je premijer Spajić (Milojko Spajić op. a.) pri formiranju vlade napravio sa nekadašnjim Demokratskim forontom, ultradesnom, ultrasrpskom i ultraproruskom političkom grupacijom. Budući da su SAD bile izričite da ne žele da vide Demokratski front u vladi, a sam Spajić nije mogao formirati vladu bez podrške Demokratskog fronta, odnosno mogao je jedino uz podršku Demokratske partije socijalista nekadašnjeg lidera Mile Đukanovića, što nije želio da učini, on se opredijelio na kompromisno rješenje. Dakle, formirao je vladu uz podršku DF, mjesto predsjednika Skupštine dao je prvom čovjeku DF-a, četničkom vojvodi Andriji Mandiću, a onda da ide u rekonstrukciju. Da bi ta rekonstrukcija bila iole pristojna bilo mu je potrebno da u rekonstruisanu vladu uđe i neka od partija manjinskih naroda, u ovom slučaju to je bila Bošnjačka partija", kazao je Nikolaidis.
Kako je dodao, funkcija Bošnjačke partije u vladi je da smanji ucjenjivački potencijal "ovih ultrasrpskih i ultraproruskih partija koje predvode Mandić i Knežević."
"Kako će to sve funkcionisati, veliko je pitanje zbog toga što je nominalno, po onome što tvrdi Spajić, prioritet Vlade Crne Gore Evropske integracije. S druge strane, Demokratski front je pod punom kontrolom Beograda i Moskve i njihov osnovni zadatak je da spriječi ulazag CG u EU".
U tom smislu, dodaje on, treba posmatrati i najnovije zatezanje odnosa između Crne Gore i Hrvatske.
"Vučić je preko DF-a doslovno isprovocirao Hrvatsku koja je bila prinuđena da reaguje i reagovala je tako što je potpredsjednika vlade Aleksu Bečića, poslanika Milana Kneževića i predsjednika Skupštine Andriju Mandića stavila na crnu listu sa potencijalom da oni budu nepoželjne osobe u cijeloj zoni Šengena. Ostaje nam da vidimo ko će tu koga nadmudriti, da li Spajić Vučića ili obrnuto. U svakom slučaju, to je vrlo loša situacija za Crnu Goru i ta vlada je u najmanju ruku manjkava", zaključio je Nikolaidis.
Osvrnuli smo se na odnos nove crnogorske vlade prema Bosni i Hercegovini. Nikolaidis nije optimista.
"Dokle god su u Vladi Crne Gore Knežević i Mandić i dokle god kroz parlamentarnu većinu Vučić kontroliše većinu koja podržava vladu, Bosna i Hercegovina može očekivati slične ili još gore provokacije od onih koje je doživjela Hrvatska. U tom smislu ne treba se čuditi ako dođe do zaoštravanja odnosa između Crne Gore i BiH jer je upravo to ono što Vučić želi", smatra Nikolaidis.
Upitali smo ga i za stanje u regionu koje je ovaj crnogorski književnik nazvao katastrofalnim i za sve okrivio Vučića i Srbiju.
"Oni neprekidno provociraju i destabilizuju region", dodao je.
"Na kraju bih i nešto pozitivno želio reći. Mislim da je ovaj region talac političkih elita koje su krajnje nesposobne i moraju biti smijenjene i prije svega je talac velikosrpskog nacionalizma, odnosno kompletne intelektualne i političke elite u Srbiji. Ja sam posve siguran da bi ovaj region bio prosperitetan i da bi ovdašnji ljudi živjeli mnogo ugodnije ako bi im bilo dozvoljeno da se ponašaju slobodno, da sarađuju, da se bave vlastitim životima, a ne velikodržavnim projektima. Mislim da bi u tom smislu Zapad mogao biti od pomoći u smislu da politika Zapada koju primjenjuje u regionu, a to je šargareta i štap bude modifikovana tako da bude ukloljena šargareta i ostane samo štap. Dakle, neka vrsta što brutralnijeg i boljeg pritiska na ovdašnje nesposobne političke elite, prije svega one u Srbiji blagotvorno bi djelovala na region i građani bi prodisali", mišljenja je Nikolaidis.