Da li je paraliza sna opasna? Ovo trebate znati o ovoj neugodnoj pojavi

Da li je paraliza sna opasna? Ovo trebate znati o ovoj neugodnoj pojavi

Paralizu sna tokom života iskusi sedam posto ljudi.

To je često i nasljedna pojava. Osobe koje su iskusile paralizu sna opisuju to stanje poput noćne more u kojoj su svjesni svega što se događa, ali ne mogu se pomaknuti. Iako traje vrlo kratko, svega nekoliko sekundi do nekoliko minuta, to vrijeme se čini vrlo dugo.

Zašto se događa paraliza sna?


Događa se kada se REM faza pretvori u budno stanje. Ako se probudite tokom REM faze koja je i dalje aktivna, tada i dalje sanjate, no ne možete se pomaknuti. Upravo zbog toga nastaju halucinacije i osjećaj težine na prsima poput gušenja.

Ponekada je moguće pomaknuti prste na rukama i nogama pa se laganim pomicanjem prstiju tijelo budi iz sna.

 
San se odvija u ciklusima, pritom se tokom noći izmijeni četiri do pet ciklusa. U svakom ciklusu postoje četiri faze sna. Prva faza traje oko 10 minuta te ona predstavlja lagani san u kojem se izmjenjuju brzi valovi a-alfa s J-theta valovima.

Druga faza traje 15 minuta, a nakon toga slijedi treća faza koja predstavlja duboki san. U četvrtoj fazi san je također dubok, a treću i četvrtu fazu karakteriziraju delta valovi.

U dubokom snu se usporavaju rad srca i disanje. Nakon 90 minuta od početka spavanja tijelo prolazi u REM fazu. Moždana aktivnost je vrlo velika u REM fazi, a ubrzava se i puls, raste krvni tlak i javljaju se mišićni trzaji. Često sanjamo u REM fazi, a same REM faze se tokom noći produljuju do pola sata.

Je li paraliza sna opasna?
Svako može iskusiti neugodnu paralizu sna, ipak ona je učestalija kod osoba između dvadesete i tridesete godine. Povećan rizik za paralizu sna imaju:

Osobe koje su pod stresom
Osobe koje boluju od PTSP-a
Osobe koje pate od nesanice
Osobe koje su premorene
Osobe koje boluju od bipolarnog poremećaja
Uz ove rizične faktore, povećan rizik za nastanak paralize sna predstavlja uzimanje određenih lijekova poput anksiolitika, promijenjen raspored spavanja, spavanje na leđima te pretjerana konzumacija alkohola.

Paraliza sna neugodna je zbog halucinacija, ali nije opasna pojava. Vjerovatno ste dosad već i doživjeli paralizu sna, ali ne sjećate se te epizode. Nema specifičnog lijeka za paralizu sna te je nije ni potrebno liječiti. Vjerovatnost ponovnog pojavljivanja paralize sna je vrlo mala. Većina ljudi tu epizodu doživi samo jednom. Najvažnije je ostati miran i pričekati da paraliza prestane.

Kako spriječiti paralizu sna?
Preventivne mjere za paralizu sna su ponajprije zdrave navike spavanja. Pokušajte uvijek odlaziti na spavanje u isto vrijeme. Pokušajte redovito spavati sedam do devet sati dnevno.

Suzdržite se od alkohola i kofeina prije spavanja te izbjegavajte korištenje elektronike u spavaćoj sobi prije spavanja. Redovito vježbajte, ali ne četiri sata prije spavanja. Također se savjetuje izbjegavati spavanje na leđima, to može povećati vjerovatnost pojave paralize sna.

Ako je uzrok paralize PTSP ili nesanica, tada je potrebno potražiti daljnju psihološku pomoć te liječiti osnovnu bolest, piše Net.hr.

Ne propustite