Udomili ste štene i sada se pitate kako se brinuti za njega?

Kućni ljubimci
Udomili ste štene i sada se pitate kako se brinuti za njega?
Postoji nekoliko osnovnih stvari koje morate učiniti nakon što udomite štene. To su svakako da pronađete dobrog veterinara, da se pobrinete za kvalitetnu hranu, da pazite na rane znakove bolesti i svakako da se naviknete na suživot sa njim. Štene će na početku zahtijevati puno rada i vremena. No jednom kad uspostavite dobre navike kod svog psića, neće vam biti žao što ste nekoliko tjedana bili neispavani jer ste uspješno postavili temelje za mnoge godine sreće i zadovoljstva. Odmah po dolasku vaše štene će trebati nekoliko stvari, a to su hrana, igračke i veterinar.

 

Postoji nekoliko osnovnih stvari koje morate učiniti nakon što udomite štene. To su svakako da pronađete dobrog veterinara, da se pobrinete za kvalitetnu hranu, da pazite na rane znakove bolesti i svakako da se naviknete na suživot sa njim. Štene će na početku zahtijevati puno rada i vremena. No jednom kad uspostavite dobre navike kod svog psića, neće vam biti žao što ste neko vrijeme bili neispavani jer ste uspješno postavili temelje za mnoge godine sreće i zadovoljstva. Odmah po dolasku vaše štene će trebati nekoliko stvari, a to su hrana, igračke i veterinar.

Pronađite dobrog veterinara

Veterinar je prva osoba koju biste trebali posjetiti sa svojim štenetom. Ne samo da će veterinar utvrditi je li zdravo, već će vam pružiti upute što učiniti da takvo i ostane.

Ne sramite se pitati što god vam padne na pamet

Pri prvom posjetu veterinaru saznajte sve što vas zanima – koju hranu biste trebali kupovati, koliko puta dnevno i kakve porcije trebate davati svom štenetu.

Dogovorite se za cijepljenje

Saznajte što vam sve treba da zaštitite svog psa od parazita i koji su znakovi čestih bolesti na koje treba paziti. Također, nije na odmet saznati kad biste ga trebali sterilizirati.

Kupujte kvalitetnu hranu

Štene će rasti vrlo brzo i za to će mu trebati puno hrane. Odaberite najbolju hranu za njegovu dob i pasminu. Mali i psi srednje veličine mogu postati odrasli psi unutar samo devet do 12 mjeseci. Velike pasmine trebale bi jesti kekse za štenad dok ne napune dvije godine. Ne zaboravite mu redovito davati vodu.

Pse stare između šest i 12 tjedana preporučljivo je hraniti četiri puta dnevno, one koji su stari između tri i šest mjeseci treba hraniti tri puta dnevno, a u dobi između šest i 12 mjeseci samo dva puta dnevno.

Naučite svoje štene gdje obavljati nuždu

Štene neće biti ludo od sreće ako ga cijelo vrijeme držite u pelenama. Prioritet vam je naučiti svog ljubimca gdje obavljati nuždu.

Poučavanje psa gdje u kući obavljati nuždu zahtijeva strpljenje, planiranje i puno nagrađivanja dobro obavljenog posla. Također nije loša ideja zaštititi ili jednostavno maknuti sve tepihe koji su vam dragi. Najvažnije je da se ne ljutite i nikako nemojte psa kažnjavati ako obavi nuždu gdje ne bi smio. Dok štene ne dobije sva cjepiva, nemojte mu dozvoliti da se druži s drugim životinjama. Kad god ga odvedete u šetnju, ne zaboravite ga nagraditi kad obavi nuždu. Dobar trenutak za odvesti psa u šetnju kako bi obavio nuždu je nakon što se on ili vi probudite, neposredno prije spavanja, nakon što je pio puno vode i nakon fizičke aktivnosti.

Pazite na rane znakove bolesti

Štene će prvih nekoliko mjeseci biti slabije otporno na bolesti koje mogu biti vrlo ozbiljne. Nekoliko simptoma na koje treba paziti su nedostatak apetita, povraćanje, nateknut trbuh, umor, proljev, teškoće s disanjem, kašljanje, blijede desni, otečene crvene oči ili izrazito krmeljave oči, nos koji curi te poteškoće s nuždom.

Izvor fotografije:životinje.rs

 

Ne propustite