Fizičari dokazali da ni Rusija ni Turska ne govore istinu o obaranju aviona

Aktuelno
Fizičari dokazali da ni Rusija ni Turska ne govore istinu  o obaranju aviona
Belgijski astrofizičari preispitali su zvanične izvještaje o obaranju ruskog vojnog aviona od strane Turske i došli do zanimljivih zaključaka.

Belgijski astrofizičari preispitali su zvanične izvještaje o obaranju ruskog vojnog aviona od strane Turske i došli do zanimljivih zaključaka.

Dr. Tom van Doorsslaere i dr. Giovanni Lapenta tvrde da avion nije mogao pasti onako kako su ove dvije zemlje opisale.

Turske vlasti su u utorak pogodile ruski vojni avion koji se potom srušio nedaleko od sirijske granice.

Turska je izjavila da su deset puta upozorili ruske pilote prije nego su ih gađali, a Rusija je za ovu izjavu rekla da je "glupost".

Nakon što su pogledali video incidenta, dr. van Doorsslaere i dr. Lapenta objavili su da je prema njihovim proračunima avion letio brže nego što je Turska izjavila.

Turska tvrdi kako je avion bio 17 sekundi u njihovom vazdušnom prostoru, ali fizičari su izračunali da pri brzini od 980 km/h avion je mogao biti samo 7 sekundi u vazdušnom prostoru.

Iz ovoga su zaključili da je nemoguće da je Turska izdala 10 upozorenja u roku od 5 minuta jer avion pri toj brzini je prelazio 80 km u 80 sekundi.

"Kako su turske zračne snage mogle predvidjeti da će avion preći u njihovo vazdušno područje? Vojni avioni su agilni i u teoriji ruski avion se u zadnji trenutak mogao okrenuti i izbjeći ulazak u turski vazdušni prostor. Upozorenja ruskim pilotima bile su puke špekulacije u trenutku njihovog izdavanja", tvrde fizičari.

Fizičari misle da ni Rusija nije bila u potpunosti iskrena. Rusija je izjavila kako se avion okretao i akitvno pokušavao izbjeći turski vazdušni prostor u trenutku kada je pogođen. 

"Promjena kursa za 90 stepeni pri tolikoj brzini može se postići samo uz objekat koji je mnogo teži ili brži od aviona", objašnjavaju fizičari.

"Jasno je da se obje strane priče moraju uzeti sa rezervom. Proračuni pokazuju da je avion mogao biti maksimalno 10 sekundi u turskom zračnom prostoru, a ruske tvrdnje se ne slažu sa zakonima fizike", zaključili su.

Ne propustite