SAD tvrde: Zamjenik vojnog komandanta Hamasa poginuo u izraelskom zračnom napadu
Vođa Hamasa Marwan Issa poginuo je u izraelskom zračnom napadu, kazao je zvaničnik Bijele kuće Jake Sullivan. Kao zamjenik vojnog komandanta, Issa je bio Hamasov najviši vođa koji je poginuo od početka rata 7. oktobra.
Grupa koja kontrolira Pojas Gaze nije službeno komentirala izvještaje o Issinoj smrti.
Izraelski medijski izvori prenijeli su da je Issa ubijen u napadu na kompleks tunela ispod izbjegličkog kampa Nuseirat u središtu Gaze prošle sedmice.
Zamjenik komandanta vojnog krila Hamasa – Brigade Izzedine al-Qassam, smatran je jednim od najtraženijih ljudi u Izraelu. Europska unija, koja je lidera Hamasa stavila na svoju crnu listu terorista, izravno ga je povezala s napadom od 7. oktobra u kojem je ubijeno približno 1200 ljudi.
Izrael ga je držao u zatvoru pet godina tokom prve palestinske intifade, odnosno ustanka, a palestinske vlasti su ga držale u pritvoru 1997. do početka druge intifade 2000. godine.
Izraelska vojska je od 7. oktobra ubila niz visokih čelnika Hamasa. Politički vođa Hamasa Saleh al-Arouri poginuo je u eksploziji u južnom predgrađu Bejruta Dahiyeh. Izrael se smatra odgovornim za taj napad.
Sullivan, savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost, rekao je da se vjeruje da se drugi lideri Hamasa skrivaju, “vjerovatno duboko u mreži Hamasovih tunela” u Gazi.
Obećao je da će SAD pomoći Izraelu u nastavku potrage za najvišim vođama Hamasa, dodajući: “Pravda će stići i za njih”.
No također je naglasio da je američki predsjednik Joe Biden izrazio sve veću zabrinutost zbog sve većeg broja civilnih žrtava u Gazi u razgovoru s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom – njihovom prvom razgovoru u mjesec dana.
Predsjednik SAD-a ponovio je svoju predanost Izraelu i njegovom “pravu da napada Hamas”, prema riječima Sullivana, ali je također rekao da bi bila “greška” da izraelska vojska napadne Rafah – grad u južnoj Gazi gdje se procjenjuje izbjeglica su pobjegli tijekom rata.
Invazija bi “dovela do više nevinih civilnih žrtava, pogoršala ionako strašnu humanitarnu krizu, produbila anarhiju u Gazi i dodatno međunarodno izolirala Izrael”, rekao je novinarima američki savjetnik za nacionalnu sigurnost.
Više od 31.000 palestinskih civila poginulo je od početka rata 7. oktobra, prema ministarstvu zdravstva u Gazi koje vodi Hamas. Broj poginulih izazvao je međunarodnu osudu i udaljio mnoge izraelske saveznike.
Predsjednik Biden je tokom razgovora potaknuo Netanyahua na “jasnu, stratešku završnicu” u Gazi, rekao je Sullivan.
“Predsjednik je danas ponovno rekao premijeru da dijelimo cilj poraza Hamasa, ali samo vjerujemo da vam je potrebna koherentna i održiva strategija da biste to ostvarili”, rekao je.
Biden je uspio pridobiti izraelskog čelnika da pristane na slanje “višeg međuagencijskog tima sastavljenog od vojnih, obavještajnih i humanitarnih dužnosnika” u Washington sljedećih dana kako bi razgovarali o zabrinutostima SAD-a zbog invazije na Rafah.
Očekuje se da će Izrael odgoditi svoj napad dok se taj sastanak ne održi, rekao je Sullivan.
Netanyahu je potvrdio poziv na X-u, bivšem Twitteru, i rekao da su njih dvojica “razgovarali o najnovijem razvoju događaja u ratu”, kao i o ciljevima Izraela u sukobu.
Izraelski premijer rekao je da ti ciljevi uključuju “eliminaciju Hamasa, oslobađanje svih naših talaca i osiguranje da Gaza više nikada ne predstavlja prijetnju Izraelu – uz pružanje potrebne humanitarne pomoći koja će pomoći u postizanju ovih ciljeva”.