Raspala se Muskova raketa, ostaci ometali aviosaobraćaj
Sedmi testni let letjelice Starship, projekta kompanije SpaceX, završio je gubitkom letjelice nakon serije tehničkih poteškoća.
Sedmi testni let letjelice Starship, dijela ambicioznog projekta kompanije SpaceX, završio je gubitkom letjelice zbog niza tehničkih problema.
Iako je let započeo obećavajuće, test je uključivao provjeru novih unapređenja poput većih rezervoara goriva, moderniziranog računarskog sistema leta i poboljšane avionike.
Nakon uspješnog odvajanja od raketnog pojačivača Super Heavy, letjelica je pokrenula svih šest svojih motora. Međutim, problemi su nastali oko pet minuta kasnije kada je jedan od motora prestao s radom. Ubrzo su otkazali i ostali motori, što je dovelo do potpune obustave rada do osme minute leta.
SpaceX je izgubio mogućnost kontrole letjelice, a deset minuta nakon lansiranja potvrđeno je da je Starship uništen. Ovaj incident se dogodio nakon nekoliko uspješnih testova koji su završavali kontrolisanim slijetanjem u Indijski okean.
Uprkos neuspjehu, iz SpaceX-a su poručili da će naučene lekcije s ovog testa biti iskorištene za daljnje usavršavanje tehnologije.
Flightradar24, popularna platforma za praćenje letova, izvijestila je da su avioni u blizini mjesta gdje se Starship srušio preusmjereni radi sigurnosti. U međuvremenu, korisnici društvenih mreža dijelili su objave o navodnim ostacima letjelice iznad Kariba.
SpaceX je u svojoj službenoj izjavi sažeo ključne tačke uspjeha i neuspjeha ovog leta. Kompanija je navela kako je cilj bio testiranje redizajniranog i unaprijeđenog Starshipa kroz rigorozne letne demonstracije.
"Ovaj test pokazuje da razvojno testiranje često nosi nepredvidive izazove," istaknuto je u objavi.
SpaceX je potvrdio gubitak kontakta s letjelicom nakon osam i po minuta leta, a požar u stražnjem dijelu Starshipa uzrokovao je eksploziju, koju kompanija naziva "naglim neplaniranim raspadom".
Ostaci letjelice pali su u Atlantski okean, unutar ranije definisanih sigurnosnih zona, dok je Federalna avijacijska administracija (FAA) pokrenula "Područje za odgovor na krhotine" nakon incidenta.
Takve mjere se poduzimaju u slučajevima kada ostaci padnu van zona predviđenih za lansiranje.