Da li je osoba koja boluje od dijabetesa dužna postiti?
Post tokom mjeseca ramazana je jedan od pet stubova islama i predstavlja obavezno uzdržavanje od jela, pića, pušenja, i seksualnih odnosa od zore do zalaska sunca.
Post ima za cilj duhovno čišćenje, jačanje samokontrole, empatiju prema manje srećnima, i približavanje Bogu. Međutim, postoje specifične situacije i radnje koje mogu biti nejasne vjernicima, a jedno od njih je i pitanje "Da li je osoba koja boluje od dijabetesa dužna postiti?"
Odgovor:
S obzirom na to da postoji više vrsta dijabetesa i da ramazanski post različito utiče na zdravstveno stanje dijabetičara, shodno vrsti dijabetesa kojeg ima, potrebno je da se o tom pitanju konsultirate s ljekarom muslimanom, koji, pored medicine, poznaje prirodu i formu ramazanskoga posta. Opće pravilo je da dijabetičari, kod kojih se sigurno ili uz veliku vjerovatnoću, po mišljenju iskusnih i pouzdanih ljekara, procjenjuje veliki zdravstveni rizik i pogoršanje dijabetesa zbog posta, ne treba da poste. Njihova obaveza je da za svaki propušteni dan posta dadnu fidju, ako su u stanju. Ukoliko tu obavezu nisu u stanju izvršiti odmah, učinit će to kasnije čim im se imovinsko stanje popravi.
Dijabetičarima kod kojih ljekarski nalazi i mišljenja ne ukazuju na pogoršanje bolesti i ugroženosti općeg zdravstvenog stanja ili života, nije dopušteno da prekidaju post u ramazanu, već im je obaveza postiti.
Napominjemo da je korištenje inzulinske injekcije bolje odgoditi do iza iftara, zbog otklanjanja svake sumnje, ali ako bi se koristila i tokom posta, neće ga pokvariti, jer se njome ne unose hrana, piće, lijek i sl. u organizam preko prirodnih otvora ili putem infuzije direktno u venu.
(islamskazajednica.ba)