EVO ŠTA SE TAČNO DEŠAVA U MINUTI KOJA PRETHODI SMRTI? Naučnici imaju ne tako lijep odgovor za vas
Ljudi koji su doživjeli blisku smrt ili čak napustili tijelo intrigirali su naučnike od davnina.
Sa pacijentima koji slikovito opisuju iskustvo zasljepljujuće bijele svjetlosti, fascinantno je i zapanjujuće šta osoba zapravo doživljava trenutke prije smrti.
Hemijski stručnjaci konačno su pronašli odgovor šta se tačno dešava u tom minutu pre smrti.
Iako se čini nevjerovatnim, naučnici Američkog kemijskog društva kažu da je iskustvo bliske smrti slično gledanju horor filma u kojem ubica juri žrtvu sjekirom .
Osjećaj da ste tu jer se poistovjećujete sa žrtvom izaziva osjećaj straha, pa su osjećaj prije smrti i osjećaj koji ima žrtva napada gotovo isti.
Je li vam to izazvao trnce niz kičmu ili vas je možda čak naježilo?
I mislili smo da je umiranje mirno iskustvo. Zar onda ne bi bilo bolje umrijeti bez svijesti ili u komi?
Baš kao što doživljavate nalet adrenalina izazvanog strahom dok gledate ubicu kako se nadvija nad žrtvom, osjećaj bliske smrti aktivira isti osjećaj . Emocije i osjećaj straha tjeraju ljude da urade jednu od dvije stvari – reagiraju na situaciju ili pobjegnu. Bez obzira na reakciju, fiziološki i hemijski procesi se aktiviraju u tijelu kako bi zaštitili tijelo.
Rezultirajuća senzorna informacija koja juri kroz tijelo usmjerava se preko centralnog nervnog sistema do talamusa, koji radi kao komunikacijski centar, a odatle se signali šalju u različite dijelove mozga.
Osjećaj odbačenosti je traumatičan
Informacija o skorom odlasku stimulisaće vaš nervni sistem sve dok se ne aktivira želja za bekstvom. Ovaj osjećaj traume je duboko zakopan u ljudskoj psihi još od vremena pećinskog čovjeka, utječući na tijelo da odgovori bijegom ili napadom.
Prilikom takvog iskustva tijelo reaguje povećanjem lučenja adrenalina, koji zajedno sa glukozom juri kroz tijelo. Želja da vrištimo u ovakvim situacijama proizilazi iz nemogućnosti da postupimo na način na koji želimo, odnosno nađemo se u situaciji da si ne možemo pomoći. Vrištanje je prirodni instinkt koji ukazuje na bespomoćnost ili odgovor na opasnost i pokušaj bijega.
Posljednji korak, bol i onda smrt
U slučaju da vrištanje i pokušaj bijega ne daju željeni rezultat, to znači da nema nade i izlaza. Zatim, kada nema izlaza i postanete svesni toga, sledeća emocija je bol.
Bol je jedna od posljednjih emocija koju osjećamo prije smrti. Tada receptori za bol šalju signal mozgu preko posebnih neurona, da pokušaju onemogućiti događaj koji bi ponovo doveo do bola. Pacijenti sa iskustvom bliske smrti kažu da su vidjeli jarko bijelo svjetlo. Možda je poriv da se odupre bijeloj svjetlosti ili krene prema njoj ono što utiče na to da li će osoba zaista umrijeti ili će samo biti na ivici smrti.
Iskustvo bliske smrti i biološka smrt
U trenucima nakon kliničke smrti, mozak ostaje živ neko vrijeme. Za to vrijeme mozak čini posljednji veliki napor i ti trenuci su kao stanje svijesti. Taj snažan šok mnoge ljude vraća u život i ono što se naziva iskustvo bliske smrti povezano je sa zasljepljujućim bijelim svjetlom.
Ako se ova faza zaobiđe a da tijelo ne reaguje fizički, sljedeća faza je biološka smrt i naravno kraj.